| Video: Youtube

Informaci o úniku kyseliny chlorsulfonové v jedné z hal v průmyslovém areálu v Šenově obdrželi hasiči patnáct minut po desáté hodině dopolední. „K zásahu byli v první fázi vysláni hasiči ze stanic Havířov a Ostrava-Zábřeh. Ti po příjezdu zjistili, že dochází k úniku ze dvou poškozených sudů, nikdo ze zaměstnanců firmy nebyl v ohrožení,“ sdělil mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.

Hasiči připravili nástupní prostor, dekontaminační stanoviště a v protichemických oděvech zastavili únik látky ze sudů. „Následně rozteklou kyselinu zasypali sorbentem, který pak sesbírali do připravené nádoby na nebezpečné látky. Tu pak převezli k ekologické likvidaci do specializované firmy,“ pokračoval Jakub Kozák s tím, že k zásahu byly v průběhu prací vyslány hasičské jednotky ze stanic Ostava-Jih a Slezská Ostrava, které zajistily vystřídání zasahujících hasičů a speciální techniku pro odvoz kyseliny a použitého sorbentu.

„Velitel zásahu rozhodl o informování obyvatelstva v okolí tlačenými hromadnými SMS zprávami - doručeny byly na více než dva tisíce aktivních čísel ve vybrané oblasti, doporučili jsme obyvatelům nepohybovat se venku v okolí zásahu a uzavřít okna. Opatření bylo odvoláno po půl páté odpoledne,“ doplnil mluvčí hasičů.

Zásah byl ukončen po dvacáté hodině, hasiči odvezli z areálu k likvidaci 250 litrů kyseliny a 150 litrů nasáklého sorbentu.

„Kyselina chlorsulfonová je bezbarvá, silně páchnoucí a dýmající kapalina. Leptá pokožku, s vodou reaguje velmi bouřlivě a rozkládá se na chlorovodík a kyselinu sírovou. Má rozsáhlé využití v organické chemii. Je to bojová látka, užívaná též k vytváření umělé mlhy,“ popsal v minulosti pro Deník účinky kyseliny jeden z odborníků.