Předtucha, které se všichni obyvatele Janovic spolu s hasiči zasahujícími při úterním požáru nejvíce báli, se nejspíš naplní. Podle prvních výsledků vyšetřování tamní seník nejspíš nevzplál náhodou. I když jsou policisté teprve na začátku objasnění události, už nyní se mluví o tom, že ohni někdo „pomohl".

První hlášení o tom, že v Janovicích hoří oplechovaný sklad ve kterém jsou uskladněny balíky se slámou, se na operační středisko hasičů dostalo po půl páté. „Na místo okamžitě vyjela jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje a společně s ní dalších osm jednotek dobrovolných hasičů, a to jak místních, tak také z Hodslavic, Suchdolu nad Odrou, Mořkova, Kopřivnice a Příbora," sdělil tiskový mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že hoří objekt, ve kterém jsou uskladněny balíky se slámou. Přestože se oheň obešel bez zranění, škodu napáchal značnou. „Předběžně jsme ji vyčíslili na šest set sedmdesát tisíc korun, s tím, že shořelá sláma měla hodnotu necelých dvě stě tisícikorun. Konstrukce seníku pak půl milionu korun," potvrdil informaci Petr Kůdela.

Po dohodě s majiteli objektu hasiči nechali hořící slámu postupně vyvést zemědělským nakladačem a na volné ploše ji následně několik hodin dohašovali.

Vzápětí se rozběhlo vyšetřování, jak k požáru došlo. Podle prvních výsledků se prozatím potvrzuje to, co mnozí tvrdili. Zapálení seníku může mít na svědomí jedna či více zatím neznámých osob. „Příčinou vzniku požáru bylo úmyslné zapálení. Věc si převzala Policie České republiky," okomentoval současný stav tiskový mluvčí hasičů. Své stanovisko k úternímu požáru sdělil také tiskový mluvčí novojičínských policistů: „ Věc vyšetřujeme jako přečin poškození cizí věci, a je pravda, že podle dosud zjištěných okolností opravdu mohlo dojít k zapálení otevřeným ohněm. Jestli se jednalo o žhářství zatím ani potvrdit ani vyvrátit nemohu, co mohu říct je to, že pracujeme s variantou mladistvých osob. Ale přesná příčina ohně zatím známá není. Na tu si budeme muset počkat."