Oslnivá záře, jako by v noci znovu vyšlo slunce. Plameny olizovaly všech 450 balíků krmné slámy a plazily se po konstrukci zastřešeného skladiště. Hliníková střecha se tavila a oheň stále více houstl přílivem čerstvého vzduchu. Mankovicemi se začala šířit zpráva o ohni na statku.

K požáru neprodleně vyjely čtyři hasičské jednotky. Tři dobrovolné z Mankovic, Oder a Suchdolu nad Odrou a jedna profesionální z Nového Jičína. Před očima se jim odehrávala takřka pekelná scenérie. Na otevřeném stohu si jako malé, zlomyslné děti hrály plameny. Úkol hasičů byl jasný, dostat oheň pod kontrolu. Dříve, než začali jednat, stoh prohlédli termokamerou, zdali se v něm nenachází žádná osoba. „Informaci o požáru obdrželo operační středisko hasičů ve čtvrtek po půl desáté večer. Zhruba po hodině se dvě jednotky vrátily na základnu,“ popsal tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela. Po domluvě s majiteli stohu bylo rozhodnuto, že se stoh nechá bezpečně dohořet. „Jsme tady od čtvrtečního večera a zatím se ta únava moc neprojevila. V podstatě už tu nemáme moc co dělat. Oheň byl v noci vidět až z dálky,“ sdělil jeden z oderských hasičů v pátek ráno, kdy pod jejich dohledem stále ještě kusy slámy dohořívaly.

Stoh o půdorysu 32×16 metrů byl naštěstí umístěn asi dvě stě metrů od rodinných domů, a snad i proto si požár nevybral své oběti. Škoda na slámě i konstrukci byla odhadnuta na 370 tisíc korun.

Co však stálo za nenadálým požárem tak velkého stohu? Policisté i hasiči se domnívají, že pravděpodobnou příčinou byl člověk. „Věc je prošetřována jako spáchání trestného činu, poškozování cizí věci, kterého se dopustil neznámý pachatel,“ informoval okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík. Není tedy vyloučeno, že byl požár založen úmyslně.