O nálezu jako z arzenálu protiodbojového krytu za druhé světové války se v době, kdy hasiči vyjížděli k celkem obvyklému požáru rodinného domu, ještě vůbec nevědělo. Jakmile výbušniny hasiči při likvidaci požáru objevili, nastalo zděšení.

Když hasiči v sobotu krátce před 15. hodinou vyrazili do Hrabové k požáru domu od staré autobaterie, těžko si představovali, že budou záhy volat policii a pyrotechnika! Po uhašení totiž v domě našli nevybuchlou munici – konkrétně dvě protitankové miny a tři dělostřelecké granáty.

Hasiči z domu vyvedli muže ročník 1956, který okamžitě putoval do nemocnice. Policie po nálezu výbušnin evakuovala devatenáct lidí z pěti okolních rodinných domů a zcela uzavřela část ulice.

Policejní zásah a uzavřená Paskovská ulice v Hrabové kvůli požáru domu, v jehož útrobách se nacházela ostrá munice. Museli být evakuováno lidé z pěti rodinných domků, 17. dubna 2021 v Ostravě.Policejní zásah a uzavřená Paskovská ulice v Hrabové kvůli požáru domu, v jehož útrobách se nacházela ostrá munice. Museli být evakuováno lidé z pěti rodinných domků, 17. dubna 2021 v Ostravě.Zdroj: Deník/Lukáš Ston

„Byla zastavená doprava a vymezena oblast. Naši pyrotechnici následně munici naložili do speciálního obalu, dá se říct vozíku, a odvezli ji na nejbližší nezastavěné, bezpečné místo za městem, kde provedli řízenou likvidaci,“ popsala Deníku zásah policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Vysvětlila, že ostrou munici nebylo možné odvést jinam. „Když pyrotechnik rozhodne, že je munice nestabilní a mohlo by eventuálně dojít k neřízenému výbuchu, rozhodne jako v tomto případě pro výbuch řízený,“ dodala Deníku mluvčí s tím, že místo odpalu bylo v podstatě nezastavěné pole, kde byl rovněž vymezen bezpečnostní perimetr.

Při požáru domu se naštěstí nikomu nic vážného nestalo, do nemocnice byl odvezen pětašedesátiletý muž, který se nadýchal kouře. Jde o téhož muže, který munici v domě uchovával. Proč tak učinil, bude zjišťoval ostravská kriminálka, která si už vyšetřování podle Viačkové převzala. Musí však počkat, než lékaři kriminalistům umožní promluvit si s mužem, který v nemocnici nadále zůstává na pozorování.