Zlatá neděle byla rušná nejen v obchodech a nákupních centrech, ale také v novojičínské obci Trojanovice. Pár minut po jedné hodině odpolední zde totiž hasiči museli řešit požár dvougeneračního rodinného domu. Ten bohužel způsobil předmět, jenž k vánočním svátkům neodmyslitelně patří, adventní věnec.

„Operační středisko hasičů obdrželo informaci o požáru v neděli 19. prosince hodinu a deset minut po poledni,“ informoval Petr Kůdela, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Podle jeho slov na místo vyjely tři jednotky hasičů. „Jednalo se o jednu profesionální jednotku ze stanice Hasičské záchranné služby Moravskoslezského kraje v Novém Jičíně, a dále také dvě dobrovolné jednotky, konkrétně z Trojanovic a nedalekého Frenštátu pod Radhoštěm,“ doplnil mluvčí vzápětí.

Za požár obývacího pokoje mohla podle přítomných hasičů kombinace hned několika faktorů. „Adventní věnec, umístěný v obývacím pokoji, byl příliš blízko záclon a nábytku. Pak už stačil jen průvan,“ uvedl Kůdela. Oheň se naštěstí příliš nerozšířil a na jeho uhašení stačili sami obyvatelé domku. „Hasiči sice nemuseli u ohně zasahovat, protože požár uhasili příbuzní ženy, která se v domě v inkriminovanou dobu nacházela, a to pomocí dvou práškových hasicích přístrojů,“ uvedl Kůdela a pokračoval: „Ale zmíněné seniorce museli přivolat rychlou záchrannou službu, protože měla neupřesněné zdravotní potíže, vzniklé zřejmě po nadýchání se kouře.“ Ačkoliv hasiči záchranářům starší ženu po jejich příjezdu předali, podle nich měla prohlásit, že vše zvládne a její převoz do nemocnice tudíž není nutný.

Předběžně hasiči škodu na majetku vyčíslili na jedno sto tisíc korun. „Vedle záclon byl poškozen stolek, na němž dveřní věnec se čtyřmi silnými a hlavně zapálenými svíčkami ležel, a také čalouněné křeslo. Dým navíc poškodil stěny pokoje a pronikl i do dalších místností,“ uzavřel výčet škod Kůdela.

Nedělní případ potvrdil, že hasiči lidi před opatrným zacházením se svíčkami, prskavkami či jinou zábavní pyrotechnikou nevarují zbytečně. „Požár může vzniknout velmi rychle a jak zkušenosti hasičů z předvánočního a vánočního období potvrzují, i malá svíčka na nesprávném místě může ohrozit lidské životy a poničit majetek,“ upozornil na závěr Kůdela.