„Dům je srouben z části z mohutných neotesaných půlkuláčů, místy vyměněných za přitesané trámy. Zděný je pouze chlév, komínové těleso v síni, původně patrně otevřené ohniště dodatečně uzavřené a valeně klenutý sklep pod stodolou. objekt je charakteristický pro západní část karpatské oblasti,“ popsali roubenku památkáři.

Poslední léta se ale o objekt nikdo nestaral a zub času na něm udělal své. „Snažili jsme se s původní majitelkou čtyři roky domluvit, ale marně,“ poznamenala ženklavská starostka Karla Mlčáková. Obec dokonce před několika měsíci dostala nabídku na odkoupení chátrajícího objektu. „Co bychom s ním dělali a hlavně, kde bychom na koupi a opravu vzali peníze. Musíme dělat důležitější věci, třeba kanalizaci,“ vysvětlila starostka s tím, že obecní úřad podal žádost o vyjmutí roubenky ze seznamu kulturních památek.

Památkáři se přijeli na stav skoro dvě století starého domu podívat a souhlasili, s tím, že na něm už není co zachránit. „Jeho současný stav lze označit za havarijní. Střecha nad obytnou částí je propadlá, komínové těleso je narušeno v horní části. Hospodářská část je prozatím zachovalá, pouze v nevětraných částech je patrná plíseň a narušení dřevěných prvků hnilobou,“ uvádí mimo jiné Národní památkový ústav na svých internetových stránkách.

Podle Mlčákové jsou noví majitelé se stavem roubenky obeznámeni. „Už tady byli s tím, že ji nechají zdemolovat a pozemek využijí pro individuální zástavbu,“ prozradila. Je jí však líto, že Ženklava přijde o jedinou nemovitou památku. „Co se ale dalo dělat? Je to ruina, kterou by už nikdo nezachránil,“ povzdychla si starostka.