„Jsem sice narozený v Ostravě, ale od tří let žiji ve Frýdku-Místku. Sice moc nemusím výraz patriot, ale ten se asi ke mě hodí, mám k tomuto městu hluboký vztah. Nikdy jsem z něj nikam neutíkal,“ vysvětlil autor, který se podle svých slov nesnažil pomocí fotoaparátu a objektivů dělat ze svého bydliště místo lepší a atraktivnější, než je, ale realisticky zachytit jeho stav.

„Nevybíral jsem pouze krásné pohledy, co se pravidelně objevují v propagačních materiálech. Ovšem, i takové v knize jsou,“ upřesnil Smekal, jehož na Frýdku-Místku zaujaly pohledy spíše neobvyklé, netypické, zajímavé a zvláštní. Jako třeba detaily tváří na bustách či sochách, kterých si ne každý všimne, a přesto se staly součástí koloritu zdejších ulic.

„Občas jsem zůstal v němém úžasu. Třeba když jsem spatřil věž kostela svatých Jana a Pavla v Místku utopenou mezi dvěma věžáky nebo doslova pohádkovou chaloupku z mechu a kapradí v Chlebovicích na západním okraji města,“ pokračoval fotograf. Kromě obou částí města na březích řeky Ostravice zachycoval i Skalici, Zelinkovice, Lysůvky či Lískovec.

Do knihy nakonec zařadil na dvě stovky snímků focených ze země, shora z budov i ze vzduchu. „Díky ochotným lidem jsem se dostal tam, kde se mi ani nesnilo, že bych se mohl podívat. Například na paneláky díky domovníkům,“ vysvětloval Smekal. Své poděkování adresoval i pilotům Tomáši Magnuskovi a Hubertu Ličmanovi, jež s ním letěli nad městem.

Některé scény pak závisely doslova na vůli motoristů. „Musel jsem se na určitá místa vracet opakovaně, protože tam překáželo stojící auto,“ poznamenal fotograf. Ten nezapomněl ani na lidi či události, do publikace dal obrázek předčasně zesnulého hudebníka Davida Stypky či slavný Stanley Cup, který přivezl hokejista Ondřej Palát z klubu Tampa Bay Lightning.

Dílo vydal Smekalovi knihkupec Jan Becher, křest knihy pak oba naplánovali na 7. září v 17 hodin do frýdeckomísteckého knihkupectví Kapitola, které ho bude zároveň exkluzivně nabízet. A jaký o knihu bude zájem? „Darina, má kamarádka z puberty žijící v Plzni, a Zuzka, o které jsem zaslechl naposledy, že bydlela kdesi v Itálii, patří k lidem z Frýdku-Místku, kteří mi už napsali, že ji prostě musí mít,“ dodal autor.