Zachytit perfektně polární záři není jednoduchý úkol ani pro zkušené fotografy. Autoři snímků soutěže Capture the Atlas museli zdolat nejrůznější přírodní překážky a často hodně vystoupit ze své komfortní zóny. Na pořízení toho nejlepšího snímku polární záře pak čekali i mnoho hodin.

Capture the Atlas je cestovatelský a fotografický blog, který každoročně pořádá fotografickou soutěž zaměřenou na astronomické jevy. Zadáním letošního ročníku bylo co nejlépe zachytit polární záři.

Porota nakonec vybrala 25 nejlepších snímků od autorů z celého světa. Na výsledek jejich práce se můžete podívat ve fotogalerii.

Hodně vydařený 6. ročník soutěže

Cestovatelský a fotografický blog Capture the Atlas celosvětovou fotografickou soutěž pořádá každoročně. Letos se uskutečnil již 6. ročník soutěže. „Úroveň do soutěže zaslaných příspěvků byla letos obzvláště vysoká,“ uvedl  jeden z organizátorů soutěže webu Capture the Atlas Dan Zafra. 

Podívejte se, jak také může vypadat polární záře:

| Video: Youtube

Letošní seznam ohodnocených snímků obsahuje záběry, které pořídilo 25 fotografů různých národností. Snímky vznikaly v zemích jako je Wales, USA, Kanada, Německo, Itálie, Finsko, Norsko, Island, Rusko, Austrálie či Nový Zéland.

Ne každá záře je opravdu tak zářivá

Není bez zajímavosti, že mnoho zveřejněných záběrů polární záře vypadá barevně až zářivě. Ve skutečnosti však bývají slabé a sotva viditelné. Pokud však fotografové použijí dlouhou expozici – někdy až 20 vteřin – výsledek jejich práce může být ohromující, připomněl například magazín Forbes.

Blog Capture the Atlas pořádá fotografickou soutěž pro autory z celého světa:

Autorem jednoho z dvaceti pěti oceněných snímků je Novozélanďan Paul Wilson. „Cesta k pořízení snímků byla fyzicky náročná, ale stála za to. Původně jsem plánoval horskou túru, abych vyfotografoval Mléčnou dráhu, ale nakonec jsem pořídil snímek s úžasným zobrazením polární záře,“ uvedl pro novozélandský zpravodajský web The Press.


Nahrává se anketa ...

Jordan McInally, další Novozélanďan, jehož fotka se dostala mezi dvacet pět nejlepších, zachytil polární záři u jezera Moke Lake na Novém Zélandu. O tom, že by měla být viditelná polární záře, mu řekli přátelé.

„Díky tomu jsem měl dost času, abych se dostal na místo. Je tam až bolestivě strmé stoupání. Ale pak jsem mohl sledovat, jak paprsky začínají tančit po obzoru a jak sluneční světlo slábne,“ popsal.

Snímek Jordana McInallyho:

close Porotu zaujala i fotografie polární záře pořízená v Moke Lake na Novém Zélandu. Autorem je Jordan McInally. info Zdroj: se svolením soutěže: 2023 Northern Lights photographer of the year zoom_in Fotografie Jordana McInallyho: polární záře u jezera Moke Lake na Novém Zélandu

„Strávil jsem tady nahoře asi pět hodin. Měl jsem celý hřeben sám pro sebe, nafotil jsem více než 300 snímků všech možných paprsků a barev, protože se show neustále měnila!“ vyprávěl nadšeně fotograf.

Nejlepší podmínky jsou za rovnodennosti

Jak za organizátory soutěže připomenul Dan Zafra, období polárních září trvá od září do dubna na severní polokouli a od března do září na jižní polokouli.„Nejlepší čas na pozorování a fotografování polární záře je během rovnodenností na podzim a na jaře kvůli orientaci osy Země,“ doplnil.