Drobní parazitičtí roztoči žijí v pórech kůže na lidských obličejích. Tyto 0,3 milimetrů dlouhé organismy jsou přítomny na tělech devadesáti procent z nás. Vyskytují se v mastných záhybech, většinou v blízkosti nosu a řas. Jedná se pravděpodobně o nejbližší příbuzenský vztah s jiným živočichem. Studie jejich DNA nyní ukázala, že je nejspíš čeká evoluční slepá ulička.

Demodex follicularum tráví celý svůj život v kožních folikulech. Přes den se živí našimi mastnými kožními sekrety, v noci opouští póry, aby si našli partnery a nové folikuly, ve kterých budou mít sex a nakladou vajíčka.

Orgie na obličeji

Umýt si obličej, abyste orgiím na tváři zabránili, je zbytečné. Žijí příliš hluboko v pórech, než aby se dali smýt. Lidé mají tyto roztoče v sobě již od narození, jelikož se přenášejí z matky na dítě během kojení. Navíc jsou potřební, jak sdělila pro Sky News spoluautorka studie, doktorka Alejandra Perottiová z Univerzity v Readingu.

„Měli bychom je milovat, protože jsou to jediní živočichové, kteří žijí na našem těle celý život. Měli bychom si jich také vážit, protože nám čistí póry,“ sdělila Perottiová a dodala: „Kromě toho jsou roztomilí.“

Těžko usoudit, zda by s tímto výrokem většina lidí souhlasila. Roztoči mají čtyři páry nohou, každý s párem drápků. Kromě toho mají dlouhé červovité tělo, jež je někdy možné spatřit pod mikroskopem, jak vyčnívá z chlupových folikulů.

Nejbližší přítel člověka

Nejnovější studie, publikovaná v časopise Molecular Biology and Evolution, ukázala, jak neuvěřitelně důvěrný je jejich vztah k člověku. Analýzou jejich genomu se zjistilo, že mají nejmenší počet funkčních genů ze všech členovců.  Tím vědci dospěli k jasnému závěru. Tito živočichové se stali natolik závislými na svém lidském hostiteli, že je jejich genom ochuzen o genové minimum, potřebné k přežití.

Gen, který normálně reguluje bdění a spánek členovců, u těchto živočichů již není přítomen. Místo toho organismus zjišťuje změny hladiny hormonu melatoninu v našich kožních sekretech. Ten se zvyšuje, když spíme, čímž Demodexům říká, aby vstávali. Naopak klesá, jakmile se probudíme, což je pro ně signálem, aby se vrátili do mastných pórů na občerstvení.

Roztoči ztratili také gen, který chrání jejich tělo před UV zářením. Dokonce i jejich tělesný plán je minimalistický, protože každou nohu pohání jen jedna svalová buňka.

| Video: Youtube

Jejich úzká synchronizace s člověkem nasvědčuje tomu, že tento druh je na cestě od vnějšího parazita k vnitřnímu symbiontovi. Tím na nás bude zcela závislý. Vzhledem k tomu, že se snižuje jeho genetická rozmanitost a s ní i schopnost opustit svého hostitele a najít si nové partnery, hrozí mu také naprosté vyhynutí.

Kdysi se věřilo, že Demodex je příčinou běžných kožních onemocnění. Jenže důkazy u zdravých lidí ukázaly, že ve skutečnosti pomáhá předcházet problémům, jako je například akné. Prospěšnost pro lidskou krásu ovšem není jediný důvod, proč bychom se o tyto parazity měli zajímat. „Žijeme ve světě, kde bychom měli chránit biodiverzitu. Tohle jsou právě naši živočichové,“ řekla doktorka Perottiová pro Sky News.