Ježci, netopýři či medvědi. Tato zvířata se nepodobají vzhledem, odlišně se pohybují, při setkání s člověkem reagují zcela odlišně. Přesto mají jednu věc společnou. Všichni jsou totiž zimními spáči. Od podzimu do jara hibernují, tedy ukládají se k zimnímu spánku. Nejčastěji zmiňovaným příkladem jsou právě medvědi. Jak uvádí web Šelmy.cz, takový medvěd hnědý uléhá do brlohu k zimnímu spánku zhruba v polovině listopadu a v tomto stavu setrvává zpravidla 75 až 120 dní.

Hibernují také medvědi žijící v zoologických zahradách. „Například medvědi kamčatští v brněnské zoo vydrží spát 10 týdnů bez probuzení,“ řekl Deníku mluvčí Zoo Brno Michal Vaňáč.

100 otázek a odpovědí info Zdroj: Deník 100 otázek a odpovědí

Také vás trápí nějaká otázka, na kterou jste vždy chtěli znát odpověď? Pošlete nám ji na adresu 100otazek@denik.cz.

Jak ale dokážou tyto šelmy vydržet spát tak dlouho? Podle Vaňáčových slov se těla medvědů v zimě chovají tak, aby jejich majitelé spotřebovávali co nejméně energie. „Medvědi přes zimu upadají do stavu hibernace, což znamená snížení metabolické aktivity a snížení tělesné teploty, čímž se vlastně adaptují na různé teploty v okolí. Tak přečkají nehostinnou zimu a nedostatek potravy,“ vysvětlil Vaňáč.

close Medvěd kamčatský v brněnské zoo. info Zdroj: Deník/Sabir Agalarov zoom_in Medvěd kamčatský v brněnské zoo.

Medvědi v době zimního spánku také nejedí, nepijí, nevylučují a zpomalí se jim tep - podle webu Šelmy.cz až na čtvrtinovou rychlost.

Kratší spánek

Je ale možné, že se učebnice biologie ohledně délky medvědí hibernace budou muset v následujících letech začít pomalu přepisovat. Celosvětová změna klimatu totiž podle části vědců přispívá k tomu, že se doba zimního spánku medvědů zkracuje. „Nezvykle teplá zima způsobila, že se medvědi v několika zemích probudili dříve, a tím pádem se zvýšily obavy, že se dostanou do střetu s lidmi. Vědci pozorovali probouzení medvědů už v únoru a počátkem března třeba v Rusku, Finsku a USA,“ napsal list The Guardian v roce 2020.

Hibernaci neboli zimnímu spánku většinou předchází poctivá příprava, například v podobě ukládání tuku v těle:

Badatelé ve Spojených státech upozorňovali na kratší hibernaci medvědů černých (medvědů baribalů) ještě o dva roky dříve. „V některých případech se podle vědců medvědi k zimnímu spánku kvůli teplejší zimě neuložili vůbec,“ zmínil tehdy list The New York Times.

Chováním 51 samic se zabývala studie zveřejněná v odborném magazínu Journal of Applied Ecology. Její výsledky hovoří jasně. Pokud se zimní teploty budou dál zvyšovat a zároveň s tím nebudou zdroje potravy pro medvědy v zimě tak nedostatkové, mohou v polovině tohoto století spát medvědi černí v zimě o 15 až 39 dní méně.