„Třicet stlačení hrudníku a dva vdechy z úst do úst. Celý postup opakovat, dokud se člověk, který potřebuje resuscitaci, nevrátí zpět k životu, nebo dokud první pomoc nepřevezmou přivolaní profesionálové.“

Takovou poučku si jistě v minulosti vyslechli mnozí lidé, kteří někdy v autoškole či ve škole absolvovali kurz první pomoci. Jenže s umělým dýcháním to ve skutečnosti není tak jednoduché.

Naopak, v posledních letech se říká, že stačí i pouhé stlačování hrudníku, a dýchání z úst do úst není nutné při laické první pomoci používat.

Jak to tedy s umělým dýcháním je?

„U dospělého je většinou zástava oběhu kardiálního původu. Proto je třeba především podpořit srdce jako pumpu a pro laického zachránce je tedy prioritou provádět kvalitní komprese hrudníku plus zahájit časnou defibrilaci, pokud je k dispozici AED, tedy automatizovaný externí defibrilátor,“ uvedla pro seriál Deníku 100 otázek a odpovědí mluvčí Záchranné zdravotnické služby Jihomoravského kraje Michaela Bothová.

100 otázek a odpovědí info Zdroj: Deník 100 otázek a odpovědí

Také vás trápí nějaká otázka, na kterou jste vždy chtěli znát odpověď? Pošlete nám ji na adresu 100otazek@denik.cz.

Pokud člověk přivolává záchrannou službu, operátoři na lince 155 mu s tím, jak správně oživovat, pomohou a poradí. Včetně toho, zda situace vyžaduje nebo nevyžaduje dýchání z úst do úst.

„Během telefonicky asistované resuscitace je tedy v případě zástavy oběhu kardiálního původu laickému zachránci doporučeno nepřetržitě stlačovat hrudník až do příjezdu posádky na místo. Pokud je na místě zkušený a proškolený zachránce, provádí komprese v poměru ke vdechům 30:2, pokud je to pro něj bezpečné,“ poznamenala mluvčí.

Existují i situace, kdy je umělé dýchání nutností. „U dětí a některých stavů, jako je například tonutí, dochází k zástavě oběhu především na podkladě dušení, zde je tedy takzvané dýchání z úst do úst nezbytné. Laický zachránce je naváděn operátorem na pět úvodních vdechů a poté ke střídání kompresí a vdechů v poměru 30:2,“ vysvětlila Bothová.

Jak zachránit život

  • Záchrannou službu lze přivolat na tísňové lince 155 nebo prostřednictvím aplikace Záchranka.

  • Operátorovi je potřeba stručně oznámit, co se stalo a kolik je zraněných, sdělit co nejpřesnější adresu či místo, kde se pacient/i nachází, popsat zdravotní stav postiženého (zda je při vědomí, jestli krvácí…), uvést věk a jméno pacienta (pokud jej volající zná), a říct své jméno.

  • Ideální je hovor nastavit na hlasitý odposlech, aby měl člověk volné ruce k poskytnutí pomoci. Telefon je pak třeba mít u sebe i po skončení hovoru.

  • S první pomocí pomůže operátor svými instrukcemi. Volajícímu třeba vysvětlí, co může udělat, pokud situace vyžaduje například oživování, zastavení krvácení a další úkony.