Největší úbytek kandidátek je ve Fulneku a ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde o nějaké ze zastupitelských mandátů bude bojovat sedm stran či uskupení oproti desíti v minulých volbách.

O jednu kandidátku méně je letos rovněž ve Studénce, kde se jejich počet snížil na pět, naopak v Odrách se počet kandidátek zvýšil z pěti na šest, v Příboře ze sedmi na osm a o jednu kandidátku více mají také v Kopřivnici – tam budou voliči vybírat třiadvacet zastupitelů z jedenácti kandidátek.

V ostatních městech zůstává počet kandidátek stejný jako před čtyřmi roky – v Bílovci 8, v Novém Jičíně 9 a ve Štramberku 5.

Právě ve Štramberku mají jistotu, že na postu starosty dojde ke změně, neboť jméno současné starostky Andrey Hlávkové se na žádné kandidátce neobjevuje. „Nebudu už kandidovat a ani se nebudu vracet na místo vedoucí finančního oddělení Městského úřadu Štramberk. Odcházím úplně,“ sdělila pro Deník Andrea Hlávková.

Z kandidátek se také vytratily některé strany. V Bílovci už nebude možno vybírat z kandidátky ČSSD, nově se objevuje Česká pirátská strana. Ve Frenštátě pod Radhoštěm v letošních volbách nejsou kandidátky KSČM, ČSSD a dvou sdružení nezávislých kandidátů, nová je kandidátka Změna pro Frenštát, kde je možné spatřit několik jmen z minulé kandidátky ANO 2011.

Ve Fulneku rovněž není kandidátka ČSSD, vedle ní nekandidují ani čtyři sdružení nezávislých, nově vznikly kandidátky Fulnečáci a Fulnek pro lidi – právě v této druhé jsou i někteří kandidáti z ČSSD.

Také v Kopřivnici není mezi kandidátkami název KSČM nebo ČSSD, chybí i Piráti a KDU-ČSL je v seskupení s nezávislými. Piráty a sociální demokraty kopřivničtí voliči mohou objevit v novém sdružení proKOPR, komunisty ve sdružení Společně za Kopřivnici. Nově se objevuje kandidátka Volného bloku.

Podobná situace s kandidáty KSČM a ČSSD je také v Novém Jičíně. Vlastní kandidátky nemají, nově se objevují kandidátky s názvy Víc pro Nový Jičín s ČSSD a Je čas na změnu!, kde je více komunistických kandidátů.

Ani v Odrách už oproti minulým volbám nekandidují zástupci a příznivci pod hlavičkou ČSSD, voliči je najdou v seskupení S důvěrou pro Odry a Změna pro Odersko.

V Příboře je změna jediná, přibyla kandidátka Žijeme! Příbor, ve Studénce se nově na seznamu kandidátek objevuje ANO 2011. Ve Štramberku už letos není kandidátka SNK pro občany Štramberka, z níž vzešla zmíněná starostka Andrea Hlávková, nově je v seznamu kandidátka s názvem Sousedé.

Volby do obecních zastupitelstev se uskuteční 23. a 24. září 2022.