Na léty zavedené, oblíbené a svého druhu ojedinělé přehlídce se během dvou dnů představí ti, kteří zpracovávají a zajišťují regionální zpravodajství anebo vytvářejí vlastní pořady. Podle jednoho z hlavních pořadatelů Kafky jich letos nebude málo. „Do termínu uzávěrky se registrovalo celkem čtyřiadvacet regionálních studií a televizí z České republiky a Slovenska. Do soutěže je tak přihlášeno téměř sedmdesát snímků v kategoriích publicistika, zpravodajství, dokument, reklama a Kafka s úsměvem,“ uvedl redaktor kopřivnické kabelovky David Monsport.

Zatímco snímky zařazené do kategorií publicistika, zpravodajství, dokument a reklama bude hodnotit odborná porota, sestavená, jako každý rok, ze známých tváří a odborníků na televizní tvorbu, o vítězi v kategorii Kafka s úsměvem rozhodnou diváci. „Mezinárodní odborná porota bude i letos sestavena ze známých tváří. Naše pozvání přijal reportér a publicista Stanislav Motl, šéfdramaturg Centra publicistiky a dokumentu České televize Lenka Poláková, Martin Loktík, jenž je vysokoškolským pedagogem na Karlově univerzitě, moderátor Jakub Železný nebo kameraman Jiří Venclík, moderátor Jan Tuna a Emil Pražan, publicista a redaktor časopisu Videohobby,“ vyjmenoval stěžejní osobnosti poroty Monsport.

Jako tradičně se budou porotci ke zhlédnutým snímkům vyjadřovat v takzvaných workshopech. „V rámci přestávek a společenského večera budou moci účastníci a hosté s porotci prodiskutovat také další pracovní záležitosti a zajímavosti z oblasti televizní tvorby,“ upozornil kopřivnický redaktor s tím, že ani letos nebude chybět tradiční součást Kafky, tedy odborný seminář. Na ten letošní připravili kopřivničtí dvě přednášky týkající se reportáží, moderátorské role a nových trendů ve zpravodajství. „Přednášejícími budou Martin Lokšík, Jiří Venclík a Jakub Železný,“ doplnil Monsport.

Zajímavostí patnáctého ročníku Kafky bude hodnocení kategorie Reklama. To bude předtočeno na Slovensku. „Snímky zhodnotí Elena Hradiská, proděkanka Fakulty masmédií Paneurópské vysoké školy práva, a Jaroslav Světlík, psycholog a vedoucí Ústavu marketingové komunikace,“ dodal Monsport.

Projekce snímků se uskuteční po oba dny v kopřivnickém kinosále, a to v pátek od 9.00 do 18.45, v sobotu pak od 9.00 do cca 15.30. (jah)