První z promítaných snímků Východ slunce je mistrovské dílo němé filmové éry. Natočil jej v Hollywoodu proslulý německý režisér Friedrich Wilhelm Murnau, autor průlomového hororového díla Upír Nosferatu. Přestože Východ slunce vznikal s velkými náklady, studio 20th Century Fox se ve smlouvě zavázalo, že nebude nijak zasahovat do režisérových záměrů. Murnau vypráví milostný příběh o mladém venkovském farmáři, kterého oblouzní městská krasavice. „Na její naléhání se muž rozhodne způsobit smrt manželky a odstěhovat se do města. Nedokáže však svůj čin provést do konce. Místo toho prožije se svou ženou krásný den ve městě a uvědomí si, že jeho pouto k životní partnerce je mnohem hlubší a pevnější než pouhé erotické vzplanutí,“ píše v oficiální recenzi k filmu.

Cesta na měsíc je zase krátkometrážní dílo z roku 1902. K natočení tohoto fantastického vyprávění o cestě na měsíc inspiroval Georgese Meliése román Julese Vernea Cesta na Měsíc a také kniha G.H. Wellse První lidé na měsíci. Tento ručně kolorovaný snímek se skládá ze 30 obrazů a na plátně divák postupně uvidí: mezinárodní kongres astronomů, přípravu a cestu střely, přistání na měsíci, sněhovou bouři, sestup astronautů kráterem sopky do nitra měsíce, boj s měsíčňany, útěk astronomů, návrat na zemi, vytažení střely z moře, a slavnosti a vyznamenání astronomů. Tento snímek se ve své době setkal s obrovským úspěchem, promítal se ve Francii a v Americe a díky němu Meliés dosáhl mezinárodního věhlasu.

Hostem filmového večera v Artefaktu a interpretem hudebního doprovodu k oběma filmům bude Duncan Hendy leader kapely Duncan Hendy Band. Vystudoval hudbu a hudební kompozici na univerzitě v Anglii a své umění předvede i v Novém Jičíně.

Němé filmy Cesta na měsíc a Východ slunce uvidíme v novojičínském Biografu Artefakt v sobotu 26. února od 20 hodin. (mer)