Jak začínáme být u režiséra Gus Van Santeho zvyklí, soustředí se i v tomto snímku na co nejsubjektivnější vhled do ústředního hrdiny. Tomu odpovídají i filmařské postupy, mezi nimiž nescházejí ani dokumentární záběry. Celý děj vychází z pocitů a myšlenek hlavního hrdiny a celý tok příběhu poté určuje jeho vyprávění vzpomínek spolužačce Macy. Skrze něj se poté v jakési retrospektivě dostává také k divákovi. Samozřejmě jako u skutečných vzpomínek jde o série záblesků paměti, z nichž se nesouvisle dozvíme, z jakého hříchu se chce mladík vypovídat.

Paranoid Park, ke kterému se ve vzpomínkách vrací, je místem životního a morálního bilancování mladého Alexe, který zavinil smrt pracovníka místní ochranky. Alex je zástupcem „grunge“ generace – nenaplněné, neklidné, nespokojené, stále pátrající po adrenalinových zkušenostech, které mají tragické následky.

Van Sant natočil sevřenou studii mladického tápání, které však postrádá naději posun. Právě tahle vnímají Alexové svět i sebe samé. Přesnost a autentičnost prototypů režisér podtrhuje sázkou na neherce. Valnou většinu rolí obsadil debutanty, které do svého snímku nalákal prostřednictvím stránek MySpace. Subjektivní pohled Alexovýma očima je rozbíjen pouze hudební stopou. Prostřednictvím písní je tu ironizováno hrdinovo počínání. Z Van Santa pozorovatele se stává Van Sant komentátor. Umělec tím připomíná, že to vše je jenom film.

Úspěchu se filmu dostalo u celé řady odborných kritik. „Režisér Gus Van Sant natočil podle autentické literární předlohy Blakea Nelsona opět příběhově rozvolněný, ovšem nevšední a strhující portrét rozervané teenagerské mentality, za kterou získal výroční cenu v Cannes. Snímek vybrala redakce časopisu Cahiers du Cinema mezi deset nejzajímavějších filmů roku 2007,“ připomíná distributor v průvodním listu k filmu.

Novojičínský Biograf Artefakt uvede snímek Guse Van Santa Paranoid Park v sobotu 11. dubna od 20 hodin. (mer)