Hlavní hrdina filmu Asa má už sice po vojně, ale jeho krásná námořnická uniforma je rozhodně to nejlepší, co si na sebe může vzít, než se vypraví na námluvy za rodinou spanilé Tulpan. Mladík žije se sestrou, jejím manželem a jejich dětmi tradičním kočovným životem. Očekává se od něj, že se osamostatní, pořídí si vlastní jurtu a stádo a začne hospodařit na svém. Nejdřív se ale musí oženit.

Svobodných dívek je v okolí velmi málo, a tak je návštěva Tulpaniny jurty velice důležitá. Dohazovač navíc tvrdí, že Tulpan je pro Asu ideální. Po zdvořilostním rozhovoru s rodiči dívky se nebohý Asa dozví, že si ho Tulpan nechce vzít kvůli jeho odstávajícím a poněkud větším uším. Mladík se ale nevzdává a dál sní o životě, který se mu uprostřed rozlehlé stepi možná nepodaří prožít tak úplně podle vlastních představ. Půvabný film nabízí kromě úsměvného příběhu nádherné exotické záběry kazašské stepi, po níž se Asa a jeho kamarád dohazovač prohánějí v podivném vozidle oblepeném obrázky obnažených dam. „V Kazachstánu obecně je život obtížný - jak na vesnici, tak ve městě. Najít práci je velmi náročné.

Mnoho lidí se stěhuje za prací do měst, ale tam často naráží, neboť nemají žádné speciální pracovní dovednosti, žádné kontakty a žádné příbuzné. Takto mohou pracovat pouze manuálně na nejnižších pozicích. Proto jsem chtěl vyprávět příběh hrdiny, který naopak sní o budoucím šťastném životě uprostřed stepi,“ vysvětluje své motivy a inspirace k filmu jeho režisér, Sergej Dvorcevoj.

Snímek Tulpan uvede novojičínský Biograf Artefakt v sobotu 23. května od 20 hodin. (mer)