Hrdina snímku podzimní zahrady Vincent je ministrem, ale šlapou mu na paty. Nikoho tedy příliš nepřekvapí, když musí z úřadu odejít a ponořit se zpátky do obyčejného života. Tam se na něj sesypou staré známosti a matka. Přesto Vincent pomalu začíná zjišťovat, že život „tam dole“ je vlastně krásný.

Ioseliani natočil břitkou politickou satiru, kdy se mu výborně daří dramatizovat takové věci jako korupci, touhu po penězích a maloměšťáctví, a to prostřednictvím situačních gagů. „Mezi ty nejdůslednější pak patří obsazení Michela Piccoliho do role Vincentovy matky. S takovou chutí zahranou stařenku v současném filmu tak snadno nenalezneme,“ píší v oficiální recenzi distributoři snímku.

Režisér Otar Ioseliani nejprve studoval konzervatoř a matematiku, poté se zapsal na moskevskou filmovou fakultu VGIK, kterou absolvoval v roce 1961. Věnoval se krátkým a dokumentárním filmům, v hrané kinematografii debutoval satirickým snímkem Duben, který ale nebyl v kinech uveden.

K divákům se dostal teprve jeho druhý celovečerní film Když padá listí. Jeho tvorba, která se vyznačuje neokázalou metaforičností, byla v tehdejším Sovětském svazu přijímána s výhradami, o každý svůj film musel bojovat. Od roku 1979 žije a tvoří ve Francii.

Jeho snímek Podzimní zahrady uvede novojičínský Biograf Artefakt v sobotu 6. prosince od 20 hodin. (mer)