Pojmenovat film Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem je marketingová sebevražda. Přesto producent a představitel legendárního štvance Brad Pitt trval na tom, že se studio ve smlouvě zaručí, že na titul nesáhne. Nekompromisní název tak naznačuje ambice projektu v rámci současné hollywoodské produkce.

Režisér Dominik se pustil do žánru westernu s touhou vzdát poctu tradici i posouvat hranice. „Velkolepý vizuální styl nezapře inspiraci Terrencem Malickem, meditativní pomalost přerušovaná občasným násilím zase vliv antiwesternu McCabe a paní Millerová. Rekonstrukce mýtu hrdinství rozehrává aktuální téma celebrit a zločinu a slávy,“ slibuje distributor v oficiálních materiálech. Filmu každopádně ale dominují především herecké výkony Pitta a Caseyho Afflecka jako zločince.

Příběh patří mezi kultovní záležitosti celého westernového žánru. Kolem roku 1880 zná celá Amerika jméno Jesse James. Je to nejznámější národní psanec, kterého pronásleduje zákon v deseti státech. Veřejnost ho považuje za hrdinu srovnatelného s Robinem Hoodem. A Robert Ford? Tohle jméno nezná nikdo. Zatím. Právě to hodlá ambiciózní devatenáctiletý mladík změnit. Spřátelí se s Jessem a přidá se k jeho gangu. Když mu ani to nepřinese vytouženou slávu, vymyslí jiný způsob, jak se proslavit. Z přátelství vzniká rivalita a z touhy po slávě smrtelná posedlost. A téma pro příběh plný emocí je na světě.

Snímek byl nominován na dva Oscary. Novojičínský Biograf Artefakt jej uvede v sobotu 31. května od 20 hodin. (mer)