Energická, spontánní, avantgardní a stylově nezařaditelná kapela První hoře, jejíž název je odvozen od stejnojmenné povídky spisovatele Franze Kafky, vznikla v roce 1998 rozpadem kapely tvrdšího ražení Sleight of Mind z Jičína a kapely Marná snaha ze Semil, hrající čistokrevný nefalšovaný punk. „Ironií osudu z dnešního pohledu vývoje skupiny je fakt, že nyní v ní působí všichni členové, zakládající kapelu Sleight of mind, i když tomu tak původně nebylo,“ vysvětlují muzikanti na svých stránkách.

Obrat První hoře zaznamenalo poté, co se jí podařilo v roce 2005 natočit plnohodnotné profesionální album Commedia dell´arte v pražském studiu 3bees. Nahrávání všech stop a míchání včetně masteringu proběhlo právě tam. Titul konečně dostal profesionální punc co do zvuku nahrávky a bylo také znát, že kapela konečně získává jakýsi svůj pevný rukopis. Podařilo se CD vydat u společnosti Blackpoint music, díky čemu se o První hoře konečně dozvídají lidé nejen z okolí samotné kapely, ale po celé republice. I koncertně se kapela hodně mění, začíná se svou tradiční klaunskou šou. Na nahrávce také poprvé zazní tóny klaunova akordeonu, na který hraje Michal Šťulík. Začínají spolupracovat s výtvarnicí Petrou Komárkovou. Nějakou dobu trvá, než si tato ojedinělá tvorba skutečně najde své publikum. Kapela se však téměř neznatelně, ale přece vkrádá po povědomí širší populace a roste počet koncertů.

Před nedávnem kapela příchodem nového bubeníka přitvrdila a nové album s názvem Lamento se chvílemi nese ve skutečně metalovém duchu. Toto album vzniklo v pražském studiu Hostivař v roce 2008 a v témže roce bylo vydáno pod křídly Blackpoint music. Je přijato veřejností daleko lépe, než Commedia dell´arte a získává své fanoušky dokonce v metalových kruzích. Vzniká mnoho recenzí a rozhovorů na internetu i v prestižních časopisech. Navíc album získává hned několik prestižních ocenění, jako je například cena Anděl 2008 v kategorii Hard & Heavy a bronzové místo v anketě Břitva.

Kapela První Hoře zahraje na novojičínském náměstí v pátek 26. srpna od 20 hodin. (mer)