Lovce perel složil Bizet ve čtyřiadvaceti letech na objednávku pro pařížské divadlo Théátre Lyrique. Hudební inspiraci čerpal Bizet v tvorbě Féliciena Davida a Charlese Gounoda. Premiéra tohoto díla se uskutečnila 30. září 1863 v Paříži. Libreto napsali Michel Carré a Eugéne Cormon.

Opera zpracovává téma přátelství dvou mužů, Nadira a Zurgy v Indii. „Konflikt mezi nimi zapříčiní brahmánská chrámová tanečnice Lejla, do které se oba přátelé zamilují. Situaci řeší odjezdem na rodný ostrov Cejlon, kam ale přijíždí za svými povinnostmi i kněžka Lejla, která je vázána slibem čistoty. Porušením slibu by propadla trestu smrti. Nadir se tajně setká se svou láskou. Překvapí je žárlivý Zurga a spolu s veleknězem Nurabadem je odsoudí k smrti upálením. Lejla prosí Zurgu o milost pro Nadira a žádá o předání zlatého šperku své matce. Zurga jí tento šperk věnoval před lety za záchranu svého života. Zurgu tíží špatné svědomí a rozhodne se pomoci milencům k útěku. Nurabad vyslechne jejich domluvu a odsoudí Zurgu k smrti na hranici," nastiňují děj herci v pozvánce.

Bizet celkem složil šest oper, dodnes se ale hrají jen čtyři z nich. Kromě Lovců perel i Kráska z Perthu a Džamilé. A samozřejmě jeho nejznámější dílo - Carmen, jejíhož úspěchu se ale mladý autor nedožil. „V březnu 1875 byl jmenován Rytířem čestné legie a o tři měsíce později, 3. června ve věku necelých sedmatřiceti let, zemřel. Příčinou smrti byl revmatismus a vyčerpání z množství představení a také nepřízeň kritiky," uvedla k Bizetovi Jana Andělová-Pletichová, která je pověřena vedením operního souboru divadla.

V novojičínském Beskydském divadle uvidíme operu Lovci perel v úterý 4. prosince od 19 hodin. (mer)