Na sedmdesát jmen současných i dříve narozených osobností tvoří asi dvousetstránkovou publikaci Významní rodáci a osobnosti Bílovecka autora, kronikáře Zdeňka Kuchty. Jedná se již o devátý publikační počin tohoto bíloveckého historika a spisovatele. Kniha byla slavnostně představena veřejnosti v úterý 13. října v malém sále Domu kultury v Bílovci.

Město podpořilu knihu finančně

Město se na tvorbě knihy podílelo zejména finančně. Taktéž Česko-německý fond budoucnosti přispěl 90 tisíc korun na vydání publikace, jež se na českém trhu objevila v 4 600 výtiscích. „Je to pro mě opravdu velká čest, stát takhle už popáté u křtu knihy, na které se město podílelo, protože se domnívám, že všechny události, které se v životě stanou, pokud nejsou zaznamenány, ať už v podobě písemné nebo obrazové, jako by nebyly,“ pronesla na shromáždění starostka Bílovce Sylva Kováčiková.

Slavnostního křtu se zúčastnili také lidé, jejichž jméno se v knize objevilo nebo jejich potomci a rodinní příslušníci. „Kdysi jsme odhalovali desku panu Emilu Přikrylovi, v tom jsem problém neměl, protože jsem s ním byl ve styku asi čtyřicet let. Ale řekl jsem si, kdo o něm bude něco vědět, až tu nebudeme my, kteří jsme ho znali, až lidé přijdou na místo, kde visí jeho obrázky a řeknou – kdo to byl ten Přikryl? Co udělal, že má pamětní desku? A tak mě napadlo, že by se to mělo dát dohromady. Byla to práce velmi zajímavá,“ sdělil autor publikace Zdeněk Kuchta.

Některé osobnosti nechtěly být v knize

Ne všichni však sdíleli nadšení z uvedení své biografie v knize. „Oslovil jsem vynikajícího stolního tenistu, který pochází z Bílovce. Tomu jsem psal dva dopisy a chtěl jsem jej kontaktovat přes rodinu, ale vzkázal mi, že nechce, že nemá zájem a vůbec nechce o tom ani slyšet,“ popsal Kuchta.

Kniha Významní rodáci a osobnosti Bílovecka obsahuje 30 osobností z Bílovce, odjinud pak 40. Mužů zde čtenáři naleznou 66 a čtyři ženy. Dostalo se sem 16 učitelů, 10 malířů, 8 sportovců a 4 politici. Lidí, kteří v době sepisování publikace žili, bylo dvacet, nyní jejich devatenáct. Nejmladší se narodil roku 1958 a nejstarší roku 1727. Kniha je v prodeji v městském informačním centru a v síti vybraných prodejen v okolí.