Silný životní příběh se odehrává na pozadí drsné scenérie hor se vším, co je pro střední Slovensko typické - patriarchát, pytláctví, rasová nesnášenlivost, krádeže, ale ukazuje také velkou soudržnost rodiny, víru, přátelství a lásku. Pokoj v duši je příběhem třech kamarádů, jejichž přátelství přetrvalo od dětství do současnosti.

Čtyřicátníci Tóno, Marek a Peter čelí vážným životním výzvám. Tóno se vrací z vězení, kde si odseděl několik let za krádeže. Přijíždí do rodné vsi a zjišťuje, že mnohé věci se změnily: s manželkou se odcizil, pětiletého syna vlastně nezná, nemůže najít novou práci. Marek a Peter se snaží Tónovi pomoci v návratu do normálního života. Ale šanci mu nakonec jako jediný dá majitel místní železnice, strojvedoucí Smejkal, který jako jeden z mála netrpí předsudky.

Hlavních rolí se ujali slovenští herci Attila Mokos, Roman Luknár, Helena Krajčiová, český herec Jan Vondráček a polská herecká hvězda Robert Więckiewicz. Ve vedlejších rolích si zahrál i český herec Jaromír Hanzlík, který přijel na natáčení až ze Švýcarska.

Většina filmu se natáčela v obci Čierny Balog a jejím okolí. Týden se filmovalo v Bratislavě. Tvůrci se rozhodli i pro odvážné kaskadérské scény, natáčeli v romské osadě a absolvovali výstup na vrch Vepor, natáčelo se i z vrtulníku.

Přestože ve filmu jádro příběhu hrají mužští aktéři, režisér tvrdí, že Pokoj v duši není jen pro pány. „Vždyť mnoho žen žije v nějakém svazku s takovýmito pány, společně vychovávají děti a zakládají rodiny, silnou součást slovenské specifické reality. Je to chlapský film v tom smyslu, že se pokouší navázat na tradici slovenských filmů Martina Hollého. Pro mě je to velký vzor a myslím, že kdyby se narodil v jiné zemi, dnes by na jeho poličce v pracovně stálo několik Oscarů,“ řekl k filmu v oficiálním rozhovoru Balko.

Film Pokoj v duši uvede novojičínský artový Biograf Artefakt už tuto sobotu 17. října od 20 hodin. (mer)