Filmová verze Lva v zimě získala tři Oscary včetně ocenění za nejlepší film a scénář. V roli Jindřicha II. Plantageneta se v ní představil slavný Peter O'Toole a v hlavní ženské roli mu zde sekundovala neméně slavná Katharine Hepburnová. Ve vedlejších rolích se zde objevují Timothy Dalton jako francouzský král Filip a jako Richard syn krále Jindřicha II. Plantageneta Anthony Hopkins.

Hra vypráví vážný příběh s humorným nadhledem. Na začátku 12. století se anglický král Jindřich II. a jeho manželka Eleonora Aquitanská musí rozhodnout, který z jejich tří synů bude vládnout. „Každý z nich, Richard, John a Geoffrey, chce trůn získat. Jindřichova žena Eleonora je ochotna království rozdělit, král je ovšem proti a usiluje, aby království zůstalo jednotné. Blíží se zima a situace se vyostřuje, začíná nemilosrdná rodinná válka o trůn, kterou vyhraje ten nejsilnější a nejschopnější. V sázce je budoucnost celé říše,“ stojí v upoutávkách na představení.

Divadlo Radka Brzobohatého si ji k nastudování nevybralo náhodou. Například podle herce Petra Vágnera, který obsadil roli francouzského krále, je hra dobře napsaná. Kromě něj se představí Radek Brzobohatý, Hana Maciuchová, Ernesto Čekan, Vojtěch Hájek a další.

V novojičínském Beskydském divadle uvidíme hru Lev v zimě v podání Divadla Radka Brzobohatého ve čtvrtek 3. února od 18 hodin. (mer)