Díky skutečně mimořádné dávce univerzality, originalitě a jedinečnosti své tvorby bývají Irena a Vojtěch Havlovi, kteří tuto sobotu zamíří do Nového Jičína, k mnoha stylovým proudům. Někteří publicisté v souvislosti s jejich mnohdy opravdu velice překvapující produkcí s oblibou hovoří o alternativní, globální, nové akustické, improvizované, experimentální, minimalistické, relaxační či dokonce meditační hudbě. V každém případě se ovšem téměř vždy jedná o výsostně poetickou hudbu, jejíž autoři se velmi zajímají o její vnímání posluchači.

„Rádi bychom poznali pocity lidí, kteří naši muziku slyší vůbec poprvé. Jak vnímají atmosféru, jak na ně působí. To my nedokážeme postihnout, protože tím, že hudbu vytváříme, jsme v ní tak hluboce obsaženi, že jí nemůžeme poslouchat uchem člověka, který se s ní setkává poprvé. Na koncertě se lidi buď otevřou, nebo neotevřou. Pokud ano, i nám se hraje hodně dobře, protože se taky otvíráme. To je na koncertech nejpodstatnější,“ přiznali v nedávném rozhovoru.

Za více než patnáct let společného působení prošli Irena a Vojtěch Havlovi celou řadou osobitých a navýsost pozoruhodných tvůrčích období. Počátek jejich vzájemné spolupráce z poloviny 80. let se zprvu vyvíjel v experimentální formaci Capella Antiqua e Moderna. Spolupracovali i s celou řadou dalších vynikajících tuzemských i zahraničních osobností. Mezi jejich oblíbené partnery patřili například celosvětově uznávaný jazzový multiinstrumentalista Jiří Stivín, avantgardní bubeník Alan Vitouš či impulsivní kytarista Tony Ackerman, ale také tanečníci Karel Vaněk a Eva Černá, výtvarník Radek Pilař a mnozí další.

Intenzivní koncertní aktivita je zavedla do mnoha pozoruhodných koutů České republiky, ale i Evropy, Kanady a USA. Společně s avantgardními výtvarníky a nonkonformními divadelníky Petrem Niklem a Janou Svobodovou se v rámci snově performančního představení Slunovrat podívali i do exotických krajin Afriky a Japonska. Teď se předvedou v Novém Jičíně. Akustický koncert Ireny a Vojtěcha Havlových pořádá v sobotu 8. března místní čajovna Archa. Akce začíná v 18 hodin.