Přes dvacet let pracuje Tanja Askani ve zvířecím parku Wildpark Lüneburger Heide, který se zabývá ochranou zvířat a je v Německu nejvýznamnější nejen svou rozlohou a vybavením, ale i nejbohatší počtem druhů zvířat, žijících v tomto podnebném pásmu. Zde v roce 1992 poprvé držela v náručí štěně polárního vlka. Tehdy vznikla nejen její celoživotní láska k vlkům, ale taky myšlenka, zabývat se těmito mimořádnými zvířaty podrobněji.

Se svou přednáškou je opakovaně zvána nejen do různých míst v Německu, ale i v Rakousku a Švýcarsku. „Hovoří v ní o svém odchovávání vlčích štěňat a následné práci s dospělými jedinci, o konfrontaci vlastních poznatků s názory jiných vlčích expertů, o dramatických situacích s vlky a neobvyklých zážitcích s nimi. Na základě mnohaleté praxe, hlubokého poznání, respektu, schopnosti empatie a velké lásky upřesňuje pravou podobu tohoto zvířete a boří přežívající mýty, které ho provázejí po celá staletí. Seznamuje posluchače s mimořádně úzkým a citlivým vztahem člověka a šelmy a představuje vlky ve zcela novém světle,“ popisují přednášku pořadatelé z Muzea Novojičínska.

Své poutavé vyprávění doprovází vlastními unikátními fotografiemi a krátkými filmy. V Německu je vítaným objektem zájmu medií. Vycházejí o ní nejen články v novinách a odborných časopisech, ale bývá častým hostem ve vysílání televize. Mimo mnoha kratších pořadů byly natočeny dva ucelené dokumenty, kdy ji televizní štáb doprovázel po dobu celého roku - od získání vlčího štěněte až po jeho zařazení do smečky.

Přednáška Tanji Askani se uskuteční ve středu 29. února v 16 hodin v Muzeu ve Frenštátě pod Radhoštěm. (mer)