Letos uplynulo deset let od chvíle, kdy se v hlavě ředitele hudebního festivalu Radomíra Golase zrodila myšlenka setkávání cimbálových muzik Valašského království. Na první ročník však Golas rozhodně nezapomněl, byť se od dnešní podoby festivalu, který nabízí bohatý třídenní program, diametrálně lišil.

„Samozřejmě, že vzpomínám na začátky. Poprvé se tady setkaly jenom cimbálovky z Valašska a nezávazně si zahrály, zazpívaly, popovídaly, podívaly se, jakou mají úroveň a seznámily se. Tím to začalo,“ zavzpomínal Radomír Golas. „V pozdějších letech se to setkání rozšiřovalo a kulturní sdružení to povýšilo na hudební festival. Dneska je situace taková, že děláme valašskou kulturu Karpatského oblouku z Polska, Česka a Slovenska,“ dodal Golas.

Jubilejní desátý ročník, a především jeho slavnostní zahájení, si nenechala ujít řada interpretů i speciálních hostů. Mezi nimi nechyběl například senátor Milan Bureš, ředitel České televize v Ostravě Ilja Racek či Rostislav Hosta, ředitel multimediálních projektů s Folklorního sdružení ČR. Samozřejmostí pak byl také starosta Frenštátu Stanislav Hrabovský. „Čas je velmi cenná deviza a tím, že jste tady, potvrzujete, že máte čas se s námi setkat. To, že jste tady, je to nejlepší, co pro tento festival můžete udělat,“ řekl na úvod Hrabovský.

Kdo však slavnostní zahájení festivalu ve Frenštátě pod Radhoštěm nestihl, byla Jarmila Šuláková, královna matka Valašského království. „Paní Šuláková vystupovala v Mostech u Jablunkova, takže dorazí o něco později. Potom bude rozhodně vystupovat,“ vysvětlil její nepřítomnost ředitel Golas, který se právě kvůli nepřítomnosti Šulákové ujal svým zpěvem zahájení festivalu.

Cílem hudebního festivalu je seznamovat širokou veřejnost s bohatou a tvůrčí činností lidových muzik Valašska a zároveň regionů svázaných s valašskou kulturou Karpatského oblouku a hostujících muzik. Festival si klade za cíl podporovat dětské lidové muziky a chce pečovat o jejich odborný růst, propagaci lidové kultury a její zachování pro budoucnost.