Offenbachova Krásná Helena patří jednoznačně k nejúspěšnějším světovým operetám. Jacques Offenbach ji napsal v roce 1864 a nechal se inspirovat známým homérským mýtem o Paridovi a Heleně. Námět však zpracoval velmi volně – v rozpustilé, humorné, až ironické podobě.

Osudy řeckých hrdinů tak současníkům připomínaly především skandály ze zákulisí panovnického dvora Napoleona III. Offenbach narážel na zálety samotného císaře, na lehkomyslnost jeho ženy, na politické pletky druhého císařství a intriky, které manipulují s lidskými osudy. Zároveň ale dokázal nabídnout neuvěřitelný gejzír hudebních nápadů.

Nesmrtelné Offenbachovo dílo nyní v Moravském divadle nastudoval hostující režisér a choreograf Gustav Skála. Operetu Krásná Helena režíruje vůbec poprvé. „Doposud jsem měl možnost realizovat pouze Offenbachova Orfea v podsvětí, ale oba tituly mají mnohé společné: jsou to totiž luxusní komedie, v nichž Offenbach ve svých názorech na hudební divadlo daleko předběhl svou dobu. Byl totiž skvěle vybaven kompoziční technikou a dokázal vymyslet poutavou melodii, stejně jako zparodovat cizí styl,“ sám okomentoval skladatelovu tvorbu. „Já bych rád zdůraznil onu satirickou nadstavbu, kterou do svého díla vložil Offenbach. Samotný příběh je ve své podstatě velmi prvoplánový, důležitý je Offenbachův styl a přístup: tedy nadsázka, humor a sarkasmus, se kterou k tématu přistupuje,“ dodal režisér.

Jako Helena se divákům v alternaci představí Elena Gazdíková nebo Lea Vítková, Parise zase ztvární výborný Petr Martínek nebo hostující Michal Klamo, který působí mimo jiné jako sólista Hudebního divadla v Karlíně.

Novojičínské Beskydské divadlo bude hostit herce Moravského divadla Olomouc se hrou Jacquese Offenbacha Krásná Helena v pátek 30. května od 19 hodin. (mer)