Hra Láska a porozumění měla premiéru v roce 1997 v Bush Theatre v Londýně, kde byl jejím režisérem Mike Bradwell. V rolích páru mladých lékařů Rachel a Neila, žijících stereotypním tempem, v němž není moc času na emoce, se představila Celia Robertsonová a Nicholas Tennant. Paul Bettany pak hrál roli Richieho, jejich spolužáka z univerzity a bohéma se vším všudy. Ten si plnými doušky užívá všech radostí života - drog, alkoholu, cestování, náhodných a rychle vyhasínajících vztahů. Richie je z rodu zdatných manipulátorů - rychle najde slabá místa mladého páru a boj o přežití začíná.

Dílo současného anglického dramatika Joe Penhalla Láska a porozumění je první hrou, která na jeviště Divadla Ungelt, které do Nového Jičína představení přiveze, přivedla výlučně mladé hrdiny. Všechny tři postavy příběhu o životě především vášnivě diskutují. „Přiklonili jsme se k Lásce a porozumění, protože se nám zdálo, že docela přesně zobrazuje dnešní problémy a vztahy mladých lidí kolem třiceti let - lidí, kteří jsou vrženi do praxe životní a profesní a nějak se s tím musejí vypořádávat. Narážejí při tom logicky na problémy, věci jsou jinak, než si představovali na škole, kdy byli ještě plni ideálů. Pracovní stres je pohlcuje natolik, že nejsou už plně schopni žít svým soukromým životem, z čehož vznikají neurózy, deprese a pocity osamělosti a nepochopení,“ řekla o hře její režisérka Hana Burešová.

Dramatik Joe Penhall žije v Londýně. Původním povoláním je novinář, i když za svůj život vystřídal profesí víc než dost - například myl nádobí či vedl malou pizzerii. Jeho dramatickou prvotinou se stala jednoaktovka Divoký krocan, která byla uvedena na londýnském festivalu nových her. V roce 1994 měla premiéru hra Slyšet Hlasy. S tou se zatím jako s jedinou Penhallovou hrou měli šanci seznámit i čeští diváci. Činohra pražského Národního divadla ji nastudovala s režisérem Davidem Farrem pro Divadlo Kolowrat jako inscenované čtení. V roce 1995 se Joe Penhall stává rezidentním dramatikem v slavné Royal National Theatre v Londýně.

V novojičínském Beskydském divadle uvidíme hru Láska a porozumění s Davidem Švehlíkem, Martinou Děličovou a Richardem Krajčem v hlavních rolích v úterý 5. října od 19 hodin. (mer)