Z kopřivnických muzikantů hrajících v Stanley´s Dixie Street Bandu se staly hvězdy. Jejich účast na multižánrovém festivalu, který se minulý týden konal na jednom z Normanských ostrovů, konkrétně na ostrově Guernsey, způsobila takový poprask, že se pětice hudebníků během týdenního pobytu téměř nezastavila.

Životní úspěch kopřivnických muzikantů, jež se dali dohromady před šesti a půl lety, přitom přišel zcela nečekaně. Na festival, konající se na ostrově, který patří Anglii, se totiž dostali zcela náhodou. Pořadatelé navíc pětici hudebníků v buřinkách brali spíše jako atrakci, jež do Guernsey dorazí z bývalého východního bloku. Opak byl ale pravdou. Stanley´s Dixie Street Band již při svém prvním vystoupení dokázal, že si svou účast na festivalu, kam byli pozváni muzikanti ze všech koutů světa, opravdu zaslouží.

„Na festival jsme se dostali díky náhodě. Zařídila nám to dcera jednoho mého kamaráda, která za ním přijela v době, kdy jsme s klukama hráli ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm. Byla z nás nadšená a říkala, že bychom se hodili na festival, který se pořádá na Normanských ostrovech, kde žije,“ uvedl Standa Dětský, jenž je jakýmsi mozkem kopřivnického dixielandu.

Teprve po příjezdu se pětice hudebníků dozvěděla, že je pořadatelé na festival pozvali zejména kvůli místu bydliště. „Později jsme se dozvěděli, že kdybychom byli někde ze Skandinávie, tak nás nevezmou. Měli jsme být vlastně takovou atrakcí. Zjistili jsme, že jsme skutečně byli první kapela od nás. Jezdí tam totiž hlavně Američané, Angličané, Skandinávci, Holanďané a Němci,“ doplnil vzápětí kapelník. Důvod pozvání nebyl jediným překvapením. Přestože si členové mysleli, že jedou na jazzový festival, nakonec se jednalo o festival multižánrový. „Bylo to něco v tom duchu, jako je u nás třeba Colours of Ostrava. Návštěvníci mohli vidět nejen kapely, ale také loutkové divadlo, smyčcový kvartet, dixieland z Anglie,“ přiblížil Standa Dětský s tím, že festival měl navíc charitativní charakter. „To znamená, že jak my, tak ostatní kapely a vystupující, jsme hráli na různých místech ve městě a měli před sebou takové kyblíky. Do nich mohli lidé přispět,“ vysvětlil kapelník a dodal: „Vybrané peníze šly na nějaké dětské domovy a také na další ročník festivalu.“

Stanley´s Dixie Street Band byl již po prvním vystoupení za hvězdu. Muzikanti měli u návštěvníků takový úspěch, že nakonec byli těmi, kteří na festivalu vybrali nejvíce peněz. Kromě účasti na dalším ročníku jim tak pořadatelé zařídili i mnoho večerních vystoupení nad rámec festivalového programu. Díky jednomu z nich se kopřivnická parta dostala také do klubu Dog House. „To byl pro nás neskutečný zážitek, protože je to klub, kde hrály všechny slavné kapely, třeba Beatles, Sex Pistols, Frankie goes to Hollywood nebo taky Queen,“ prozradil Dětský s tím, že mimo to jeho dixieland hrál také na jednom z hradů, který v minulosti ostrov strážil, nebo v obrovském městském parku.

Se svým týdenním pobytem jsou členové kopřivnického dixielandu víc než spokojeni. Již dnes vědí, že je příští rok čeká opakování. Unešeni z nich totiž byli, kromě návštěvníků a pořadatelů, také sponzoři festivalu. „Já osobně jsem spokojený s tím, že jsme jako lidé z takzvaného bývalého východního bloku způsobili senzaci. Všichni se původně těšili na to, že budeme atrakcí, že naše hraní bude legrace, ale ono ejhle, dokázali jsme, že hrát umíme. Proto nám bylo řečeno, že příští rok musíme přijet znovu, jelikož pořadatelům se díky nám podařilo sehnat další sponzory. Podmínkou je ale naše účast,“ dodal s blaženým úsměvem kapelník.