Zakladatelem skupiny Ty Syčáci je dnes již legendární postava brněnské alternativní scény Petr Váša, výjimečný zpěvák, textař, performer a experimentátor, o němž se navíc říká, že je jediným českým muzikantem schopným hrát takřka celým tělem. Jeho spoluhráči jsou baskytarista Tomáš Fröhlich a kytarista Petr Zavadil. V tomto složení plní Ty Syčáci české kluby už několik let. A není to tak dlouho, co se objevili i v novojičínské Galerce. Teď tam chystají velký návrat. „Vlastně u nás už byli třikrát a jejich vystoupení měla rostoucí tendenci, Novojičínští se je rozhodně naučili znát,“ potvrdil už dříve Regionu Jiří Macíček z novojičínského Městského kulturního střediska.

Základem obsazení Těch Syčáků je kytara, baskytara a zpěvy, doplněné pekrusemi, ale i balalajkou, desetistrunným stickem a minidiskem, přičemž je zajímavá absence bicích. Za největší hudební dobrodružství prohlašují sami členové kapely práci na představení SSSS (Samota - Sláva - Smrt a Spása). Toto vystoupení si u nich v roce 2000 objednali pořadatelé pražského festivalu Next Wave. Petr Váša napsal libreto díla, které označil za punkovou operu, a společně s Fröhlichem a Zavadilem jej zhudebnil. Představení mělo premiéru v pražském Divadle Na zábradlí v říjnu 2001. O rok později vyšlo na 2CD.

Současný koncertní program Syčáků se skládá z výběru písní z nejnovější desky Krása a toho nejlepšího z dosud vydaných alb. „Výjimečný projev, energie valící se z podia, hudba napříč styly, nečekané obraty… Kdo tento koncert naopak nezažil, měl by si doplnit svůj obzor – nebude litovat,“ zvou v pozvánce pořadatelé koncertu. Nekompromisní, ostrý styl a vytrvalost ve ztvárňování vlastních představ zůstávají největšími devízami Těch Syčáků. Tento pátek večer tyto přednosti bude moci ocenit v klubu Galerka i novojičínské publikum.

V novojičínském hudebním klubu Galerka vystoupí brněnská kultovní kapela Ty Syčáci v pátek 22. října od osmi hodin večer. (mer)