Jméno Václava Koubka se na českých kulturních kolbištích vyslovuje stále častěji a se stále větším respektem. Jednapadesátiletý muž si to ale stoprocentně zaslouží. Výtečný totiž není jen jako originální písničkář, ale i jako plodný spisovatel, režisér či producent.

Cestu ke Koubkovi přesto musí najít každý sám a někdy to není nic jednoduchého. Muž, o němž mluví s úctou i mediálně známí umělci, sám média příliš nezajímá. Spojení skřehotavého hlasu, temperamentní tahací harmoniky a svérázných textů často Koubkovi přinášelo a přináší povrchní osudky z „divnosti“ nebo na druhou stranu stejně tak povrchní poplácávání po zádech od rádoby spřízněných hospodských opilců. Přitom písně, filmy či povídky z Koubkovy dílny prozrazují, že jde „o přírodně lyrického, chlapsky melancholického, plebejsky kritického, živelně vtipného a především velmi citlivého pozorovatele labyrintu světa i ráje srdce,“ jak velmi příhodně napsal recenzent Vít Kouřil z internetového magazínu netpolis.cz.

Koubek o sobě dal vědět už před drahnou dobou. V roce 1993 se staly jeho Šaty šupáka albem roku časopisu Rock a Pop; o tři roky později pak obdržel za desku Bezvětří respektovanou cenu hudebních kritiků Žlutá ponorka. Také na poslední písňovou sbírku Každej pes, na které spolupracoval mimo jiné se skupinou Traband, Pavlem Fajtem, Filipem Topolem nebo bzeneckým Olinem Nejezchlebou, reaguje odborná veřejnost velmi vstřícně. Ne nadarmo se o něm často mluví i o jako mužském protějšku skvělé Radůzy.

Muzikant, divadelník i soukromý filmař Koubek vyrůstal s písničkářskou vlnou osmdesátých let. Vymykal se jí od počátku, fyzicky i hudebně. Koubkova živočišná harmonika si rozuměla s křehkostí a citlivostí textů. Jeho písně voněly hospodou, zkušenostmi věčného tuláka a rozevlátého šansoniéra. Své názory stejně jako Radůza nikomu je nevnucuje. Někdo v něm může vidět snílka, jiný rozesmátého severského boha Lokiho, jiný smutného šprýmaře. „Jako by nepatřil do tohoto světa, pouze jím jen tak prochází. Všechno, každou notu i písmeno, lze Václavu Koubkovi věřit,“ píše o něm s obdivem například hudební kritik a recenzent Vladimír Vlasák.

V příborském Víno Restaurantu Terra Libera vystoupí Václav Koubek tento čtvrtek 9. dubna od 18.30. (mer)