Klavírní virtuozka Yukiko Sawa, která vystoupí tuto neděli v Příboře spolu se Sdružením hudebníků Příbor, pochází z Tokia, kde studovala hru na klavír na věhlasné akademii Musashino. Do tehdejšího Československa se Sawa poprvé dostala v roce 1988, kdy jako stipendistka české vlády započala studia na pražské AMU. V tomto období se také naučila českému jazyku, který plynně ovládá dodnes.

Patří mezi výrazné propagátory české hudby a české kultury vůbec v Japonsku - je členkou tokijských společností přátel Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka. Angažuje se i v Japonsko-české společnosti v Tokiu, jejímž jménemv roce 2002 pořádala v Japonsku benefiční koncert na podporu obětí tehdejších záplav v ČR. V rámci projektu Jablůčko a sakura se podílela na sbližování české a japonské kultury, vystoupila mimo jiné v Novém Jičíně a v Kopřivnici. „Nejen v přístupu k ovoci jsme tenkrát našli určitou vazbu mezi Moravou a Japonskem,“ vysvětlil spoluautor projektu Josef Melnar.

Co se jejího současného působení týče, vystupuje Yukiko Sawa doma i v zahraničí jak sólově, tak spolu s komorními soubory, v naší domovině jsme ji mohli vidět i v triu s cellistkou Tomoko Kanda a houslistkou Chiaki Yamazaki. Yukiko Sawa také využívá svých znalostí k překladatelské činnosti - naposledy se podílela na japonském překladu libreta k Janáčkově opeře Káťa Kabanová.

Družební koncert klavíristky Yukiko Sawy se Sdružením hudebníků Příbor pod vedením pana Pukovce se bude konat tuto neděli 23. března v prostorách velkého sálu Katolického domu v Příboře. Akce začíná v 19 hodin. Už ve středu 19. března vystoupí od 19 hodin s orchestrem P.J. Vejvanovského v Trámovém sálu Žerotínského zámku v Novém Jičíně. (mer)