Česká folková scéna má hned několik legend. Vedle nejrůznějších písničkářů mezi ně patří i jeden nepřehlédnutelný a neopomenutelný soubor – Spirituál Kvintet. Soubor, kterým prošla celá řada pěveckých hvězd, se po dlouhé době opět vrací na Novojičínsko, konkrétně do Štramberku.
Citlivý a erudovaný přístup kvintetu ke zpracovávanému hudebnímu materiálu umožňuje nebývale široký záběr repertoáru. V podání kvintetu se dočkáte rozsahu od lidových moravských písní, renesančních, pražských, irských a skotských balad až ke gospelům a spirituálům, tvořícím hlavní jádro repertoáru skupiny. Pokud k tomu ještě připočteme vynikající sólové výkony, výraznou muzikálnost, kvalitní texty spolu s aranžemi a kultivovaný projev, nemůžeme se divit stále trvající oblibě souboru u všech generací.

Kvintet si své užil především v době normalizace. Aby ne, svými písněmi dokázal dokonale ukázat nesvobodu u nás. Je až neuvěřitelné, že písně Až se k nám právo vrátí či Musíš za svou pravdou stát nejenže unikly oku cenzorů, ale byly prezentovány přímo v televizi na velkém koncertu ke dvacátému výročí založení skupiny.

Rok 2004 bude pro Spirituál kvintet navždy rokem smutným, poznamenaným náhlou smrtí Karla Zicha. S následným příchodem Jiřího Holoubka byla vytvořena sestava, která nese prapor Spirituál kvintetu až do dneška. V tomto složení Spirituál kvintet natočil dvě alba a absolvoval zahraniční zájezdy v Bruselu, na Kubě a v Etiopii. Jak říká duše Spirituál kvintetu Jiří Tichota: „Moc nás potěšilo, že jsme si opět ověřili, že muzika je univerzální, a tak po našich koncertech tleskali a vstávali posluchači pleti bílé, snědé i tmavé.Blížící se padesáté výročí samozřejmě chceme náležitě oslavit koncertem, někdy na podzim roku 2010. Rádi bychom, aby se opět setkalo co nejvíce těch, kteří v historii kapely figurovali. Jak se to vše podaří, uvidíme. Držte nám palce!”

Spirituál kvintet navštívil již řadu evropských států, koncertoval v USA, Kanadě, Chile a na Velikonočním ostrově. Do štramberského Kulturního domu přijede ve středu 27. ledna, vystoupí tam od 19 hodin. (mer)