Jedním z nich je nyní opět zmiňovaná románová kronika Šikmý kostel spisovatelky Karin Lednické, který do kraje a karvinského regionu nalákal turisty i odborníky. Za zmínku však stojí také pozoruhodná publikace Hornické vdovy autorky Kamily Hladké. Poslední důvod budeme moci brzy spatřit v kinech. A to díky podpoře Moravskoslezského kraje.

Jedná se o dokumentární film Nová šichta, mapující život horníka, který se rekvalifikuje na programátora. Dokument získal tuzemské i zahraniční ceny a díky krajské dotaci jej diváci uvidí také v kinech pravděpodobně v únoru 2021.

„Produkce filmu mohla díky krajské podpoře ve výši 150 tisíc korun snímek dokončit v kvalitě potřebné pro distribuci v kinech. Diváci tak budou moci sledovat čtyři roky života bývalého horníka Tomáše, který se rozhodl přeučit na programátora. Je to silný lidský příběh, který bude s ohledem na ukončování těžby v našem regionu pro mnohé určitě velmi poutavý. Tvůrcům snímku gratuluji ke všem získaným cenám, film ocenili nejen kritici, ale i diváci. A také těším se na další spolupráci,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška.

Produkce Moloko Film získala krajskou podporu také v rámci dotačního programu na Podporu audiovizuální tvorby v Moravskoslezském kraji. Na připravovaný celovečerní film Tři týdny pod mořem, který se bude natáčet koncem příštího roku, kraj přispěl 800 tisíc korun.

| Video: Youtube

Celovečerní dokumentární film Nová šichta vznikal od roku 2017 a popisuje život horníka, který byl po útlumu těžby jeho dolu nucen změnit práci a rozhodnout se, kudy dál se vlastně jeho život bude odvíjet.

„Tomáš mě zaujal hned na prvním kurzu programování svou hornickou přímočarostí a charismatem. Než někteří horníci nastoupili na rekvalifikaci, měli možnost si na kratší úvodní lekci vyzkoušet, jestli by je svět IT vůbec lákal. Tomáš na otázku jaký má vztah k počítačům odpověděl: Asi dobrý, pokud tedy může člověk navázat vztah se strojem. Horníka, který tohle napsal, jsem chtěl poznat,“ popsal vznik filmu režisér a autor scénáře filmu Nová šichta Jindřich Andrš.

To, jak moc lidé pochopí úskalí hornické práce, nechejme na každém, avšak díky všem tvůrcům, kteří se aktuálně zabývají prací, která byla desetiletí upozaděná, se z Moravskoslezského regionu stává stejně hrdý kraj, jako všude jinde, i přes esenci těžké dřiny, konečně občas oceněné.


Film „Nová šichta“ získal na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava cenu za nejlepší český dokumentární film roku. Obdržel také ocenění Silver Eye za nejlepší celovečerní film trhu East Silver, které uděluje Institut dokumentárního filmu. Další dvě ceny dokument vybojoval na prestižním německém festivalu DOK Leipzig. Film, který vznikl v produkci společnosti Moloko Film, režíroval absolvent FAMU Jindřich Andrš.