Eleison je zpátky, klíčová věta pro fanoušky téhle před několika lety mimořádně v pozitivním slova smyslu profláknuté kapely, nabude konkrétní obrysy na festivalu novojičínských kapel Jičínfest tento pátek na Skalkách. Znovuobnovení Eleisoni se rozhodli, že na tradičním klání domácích kapel vystoupí jako host.

Eleison si před svým rozpadem, nebo chcete-li pozastavením činnosti, cestoval žánrově muzikou, jak se mu zlíbilo. Základ byl ale vždy v muzikantsky výtečném jazz metalu a doufejme, že se od této tradice nebude odklánět ani v nové historii skupiny. Vždyť tato partička původem z Frenštátu pod Radhoštěm, jejíž kostru tvoří bratři Ryparové, v devadesátém šestém vyhrála soutěž Marlboro Rock-in a v konkurenčním klání New Rock Generation obsadila stříbrnou pozici.

První album vydali už v roce 1994, a to pod značkou firmy AB. Mělo jeden důležitý přínos: „Posílali jsme tu desku kam jsme mohli, do Německa, do Francie a jedna francouzská agentura skutečně zareagovala, pozvala nás a my jsme tam začali jezdit na koncerty. Hrávali jsme šňůry ve velkých městech jako Paříž, Bordeaux, v klubech, kam bychom se jen tak nedostali. Hrávali jsme se známými francouzskými kapelami, takže nás viděla spousta lidí a myslím, že jsme v té době měli ve Francii větší zázemí než tady,“ řekl v rozhovoru pro Muzikus precizní kytarista Renda Rypar, který má za sebou účinkování v Krucipüsku či Support Lesbiens. Ostrá, inteligentní a velmi kvalitně odehraná muzika Eleison si ovšem nacházela publikum i u nás.

Po šesti letech pauzy doufejme Eleisoni společně odehrají co nejvíce koncertů a pustí do světa nová alba. Nedávno ostatně účinkovali na prestižním festivalu Rock for People. Tento pátek 30. července je uslyšíme na novojičínských Skalkách jako hosta festivalu Jičínfest. (mer)