Šestaosmdesátiletý Radomír Golas Frenštátu pod Radhoštěm žije folklórem mnohá desetiletí, nyní vyšla kniha, jejíž název je Frenštátsko v lidových písních a tancích v činnosti lidových umělců a sběratelů a projevy lidové kultury v tvorbě profesionálních umělců, Frenštátsko a valašská kolonizace. 

Skříň na rychtě v Úvalně není obyčejná. Když do ní vstoupíte, zatočí se vám hlava z podivuhodné zrcadlové říše.
Úvalno na Bruntálsku otevírá Rychtu a Rozhlednu Hanse Kudlicha

„V té publikaci jsou zápisy sto osmdesáti tanců, dále jsou tam publikované lidové písně a koledy - v tom je také Valašská vánoční pastýřská hra a její podrobný popis. To je hra, ve které se zpívá i mluví,“ říká Radomír Golas.

Zápisy tanců byly doslova během na dlouhou trať. „Sehnal jsem zápisy z Kunčic pod Ondřejníkem, v Rožnově pod Radhoštěm, od Lašské družiny Frenštátské, v Lichnově a na dalších místech… Ty zápisy ale byly jen písemné, bez notového záznamu. Bez melodií. Naštěstí to ve Frenštátě různé soubory normálně provozovaly, a mi se podařilo zapsat notový materiál. Nějakou dobu jsem to měl schované, teď jsme to konečně realizoval,“ pokračuje Radomír Golas.

Užovku obojkovou každý hned pozná podle žlutého obojku. Užovka podplamatá je daleko vzácnější. Fotograf potřebuje obrovské štěstí, aby zachytil jejich mezidruhové setkání v přírodě.
OBRAZEM: Neuvěřitelné štěstí: žena vyfotila v Krnově mezidruhové setkání užovek

V publikaci jsou také obrazové přílohy význačných osobností z Frenštátska, které ve své práci nějak psali o Valašsku a její součástí je rovněž slovník nářečí, aby současná i budoucí generace pochopila, o čem je v případě tanců i písní řeč. Autor rovněž stručně popisuje valašskou kolonizaci bývalého hukvaldského panství pod nějž spadal i dnešní Frenštát pod Radhoštěm.

V publikaci vyjde i DVD s Valašskou vánoční pastýřskou hrou a CD Frenštátsko v lidových písních a koledách. „To cédéčko obsahuje necelé tři hodiny nahrávek lidových písniček a koled z Frenštátska,“ poznamenává Radomír Golas s tím, že se jedná o 67 rozhlasových nahrávek ze sbírek místních sběratelů lidových písní a koled. „Věnuji to městu k dispozici. Ještě nejsou hotová DVD, je to na Ochranném svazu autorském. Aby to moc nestálo, vzdal jsem se honoráře jako autor, takže to DVD nemůže být prodejné, ta knížka ale ano,“ dodal Radomír Golas.

Zrekonstruovaná budova Muzea Těšínska.
OBRAZEM: Piastovci, Beskydy, uhlí, lid i války aneb Příběh Těšínského Slezska

Kniha vyšla v nákladu 200 kusů a v kompletním vydání s DVD a CD je neprodejná. Její vydání podpořilo částkou 50 tisíc korun město Frenštát pod Radhoštěm, které ji bude využívat jako dárkový předmět. Tisková mluvčí města Frenštát pod Radhoštěm Iva Vašendová sděluje, že město publikaci umístí ve frenštátské městské knihovně a nabídne ji také do knihoven v okolních obcích, aby si knihu lidé mohli půjčit a přečíst. „Zájemci o případnou koupi knihy se mohou obracet na autora případně na firmu Arundo Trading s.r.o.,“ uvádí Iva Vašendová. 

K TÉMATU

Radomír Golas, bývalý učitel, je muzikant, sběratel lidových písní, tanců a koled, zakladatel několika valašských souborů a dlouholetý organizátor hudebního festivalu Setkání cimbálových muzik Valašského království. Podílel se na vydání několika CD, dělal náměty na televizní pořady. V roce 2001 obdržel za dlouholetou organizační a tvůrčí práci na poli folklorního dění cenu Sv. Martina, jedno z nejvýznamnějších ocenění města Frenštátu pod Radhoštěm.

Přebal publikace, kterou Radomír Golas věnuje městu Frenštát pod Radhoštěm.Zdroj: archiv Radomíra Golase

Jako Soudkyně Barbara vystupuje v televizi již několik let, natáčení je podle ní naprosto pohodové a není daleko k výbuchům smíchu.
Herečka Pavlína Kafková: Je absurdní, že právě já hraji roli Soudkyně Barbary