Dostat hudebníky před objektiv fotoaparátu tak, aby snímek vystihl samotnou povahu či muziku focené osobnosti asi není snadné. O tom, jaké to je, fotit hudebníky, hovoří studénecký fotograf Milan Vícha.

Jak vás napadlo fotit muzikanty?

Protože chodím hodně často na koncerty. Tak mě napadlo, proč to nenafotit. Člověk k tomu začne mít mnohem blíže, než k věcem, které třeba vidí poprvé. V klubech se člověk s nimi setkává, vidí je, jak mluví, jak se chovají, tak mě napadlo zkusit je nějak zachytit.

Kdo byl první muzikant, kterého jste vyfotil?

To byl před čtyřmi roky Laco Deczi. Bylo to ale tak namáhavé a psychicky náročné, že toho člověka musím nahánět a přemlouvat, že jsem toho asi na dva roky nechal.

Takže, kdo byl první po té přestávce?

Loni jsem se do toho obul, udělal jsme jich šest a letos už dvanáct. První byla potom Lenka Dusilová.

Je hodně těžké přemluvit muzikanty k focení?

Zpočátku to bylo hodně těžké, protože jsem jim vlastně neměl co ukázat. Ale teď je to stále jednodušší. Vozím s sebou fotky, a když jim je ukážu, tak většinou řeknou, že to je super a jdou do toho.

Koho jste fotil jako posledního?

Tím byl Ivan Gajdoš. Ten sice není tak známý. Je z Krnova. Obecně jej asi málokdo zná, ale on je přitom velká hvězda, aspoň pro mě.

Kdo byl nejtěžší na přemlouvání?

Určitě Lenka Dusilová, asi proto, že byla první po té dlouhé přestávce, a zřejmě to pro mě bylo velké sousto. Ve Studénce neměla čas, řekla, že bude další den ve Frýdku. Tam zpočátku řekla, že jo, ale pak chtěla jít s nějakou kamarádkou na večeři a tvrdila, že je unavená, a že se na focení necítí. No, nakonec jsem ji ukecal. I proto je na té fotce taková zasmušilá.

Ta fotka je přitom ale zajímavá…

Myslím, že se povedla. Dokonce jsem s ní vyhrál jednu soutěž. Od té doby jsem se s ní setkal už několikrát a docela jsme se spřátelili. Ona dokonce tu fotku používá na svých webových stránkách a plakát s fotkou dokonce teď používala i na turné v Americe. Jsem rád, že po tom přemlouvání ta fotka nakonec poslouží.

Jaký je to pocit? Cítíte to jako projev uznání?

Jeto pěkné v tom, že třeba když jsme se naposledy potkali, tak ona už si pamatovala jméno Vícha. Už jen to je pro mne příjemné.

Je někdo, kdo odmítl?

Zkoušel jsem Hanu Hegerovou, ale ona se velmi nerada fotí a odmítla. Tak, přece jen je to starší paní a je třeba i na to brát ohled.

Napadá mne, že fotíte spíše osobnosti klubové scény, než takzvané celebrity. Souvisí to s tím, co posloucháte?

Musí to oslovit hlavně mne. Hledám kvalitu, proto chci fotit lidi, kteří se nesnižují k nějakým ústupkům a jedou pořád to svoje. Hledám hvězdy, které muziku milují a je možné, že řadu jich většina lidí nezná. Ale hudební kritik by určitě konstatoval, že to jsou všechno špičkoví muzikanti.