Festival začne v centru města už v pátek od 16.30 odpoledne pořady Děti ve městě a jejich folklór Osmerky Brno a Naši jubilanti Valašského folklorního sdružení, vystoupit se chystají soubory Dolňánek Kunčice a Malý Sedmikvítek. Od půl osmé večer se pak o zábavu postará pořad folklorního souboru z Mexika.

V sobotu o půl desáté dopoledne zábava začne lidovým jarmarkem s ukázkami řemesel, která si mohou návštěvníci i vyzkoušet. Muzika a tance dostanou prostor zase po druhé hodině odpoledne. Přesně ve dvě začne pořad Zdravice hostů, který zahájí sobotní program. Velký prostor i letos dostanou dětské soubory, které se organizátoři snaží zvát každý rok. Na děti a mládež se v rámci této akce pořadatelé vůbec výrazně zaměřují. Čeká nás i přehlídka nejlepších zpěváčků z Moravskoslezského a Zlínského kraje. Kolem půl čtvrté začne galaprogram Zahrajte mi do kolečka. Po 18. hodině čeká na zájemce ukázka a výuka irských tanců a taneční dílna.

Frenštátské slavnosti se budou tento pátek 26. a sobotu 27. září konat už podvanácté. Tradice tohoto festivalu ale sahá až do poloviny minulého století. Koncem sedmdesátých let festival zanikl, ale v roce 2000 byl obnoven pod názvem Frenštátské slavnosti. Kořeny ve starších časech potvrdila ostatně i ředitelka festivalu Jana Šamánková: „Folklorní slavnosti tady mají tradici už z padesátých let. Tenkrát se ještě pořádaly v amfiteátru na Horečkách. Fungovaly tam zhruba do poloviny sedmdesátých let. No a my jsme si před těmi šesti lety řekli, že rok 2000 je takové ideální datum pro jejich obnovu. Jen jsme se museli přesunout na frenštátské náměstí, areál na Horečkách je v současnosti nepoužitelný." Také letos se vše uskuteční na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Cílem festivalu je podle organizátorů uchování tradiční lidové kultury regionu i pro příští generace a také její šíření. Dále pak je to podpora dětských folklorních souborů a dětských zpěváčků lidových písní. Vzhledem k tomu, že Frenštát je pro svou polohu vyhledávaným místem turistů z domova i zahraničí, mají pořadatelé možnost poskytnout poznání našich tradic široké veřejnosti.(mer)