Do novojičínského hudebního klubu Galerka míří brněnský jazzový kytarista, který se dokázal prosadit nejen v České republice, ale se svou kytarou zamířil také přímo do USA – Vilém Spilka. V zámoří nabíral zkušenosti na škole UNT Denon v Texasu a stal se renomovaným muzikantem. V současnosti je také jedním z organizátorů známého brněnského Jazzfestu.

Spolupracoval od roku 1995 s mnoha domácími i zahraničními interprety. Vystřídal například Petr Kovařík Quintet, Vilem Spilka Trio, Quartet, Radek Zapadlo and Friends, Radek Tariška Quintet nebo Gunter Kočí Gang. V současnosti je také jedním z nejplodnějších jazzových hudebních publicistů.

Vilém Spilka Quartet ve složení Vilém Spilka (kytara), Tomáš Veselý (piano), Vincenc Kummer (kontrabas) a Josef Bagár (bicí) se na novojičínské Staré poště představí v rámci Jazzového klubu. Ten už v různých obměnách funguje pod záštitou Městského kulturního střediska v Novém Jičíně čtvrtým rokem a uvádí zajímavé jazzové, nebo jazzu příbuzné hudební projekty. „Náš klub spočívá na pevných základech fenoménu dvacátého století – jazzu, který získal u lidí všech vrstev oblibu nejen jako hudba k tanci a také ovlivnil tvorbu skladatelů tzv. vážné hudby, například Stravinského či Gershwina. Jazz je jedinečným projevem svobodné muziky, proto jej také minulý režim všemožně omezoval,“ napsal k projektu Jazzového klubu jeden z jeho autorů Alois Válek.

Vilém Spilka Quartet zahraje v novojičínském hudebním klubu Galerka na Staré poště v pátek 30. května od 20 hodin. (mer)