Brněnské Květy jsou označovány za držitele pochodně brněnské alternativní scény, a to samozřejmě společně s kapelou Ty Syčáci a Vladimírem Václavkem. Právě oni jsou jasným pokračováním poměrně specifického hudebního směru „Štatu“.

Kapela se narodila už v roce 1993. Tehdy se několik spolužáků základní školy dohodlo na tomto názvu, aby se pod ním mohli scházet a nahrávat na kazety mlácení do kýblů a řvaní textů, ve kterých vždy někdo tragicky zemřel. Po roce se rozešli a hudbě se od té doby věnovali jen dva z jejích členů - Martin Evžen Kyšperský a Michal Navrátil řečený Froš. Ti dva se na sklonku roku 1999 domluvili, že budou zase spolu hrát improvizovanou hudbu a vzali k sobě kamarádku Martu Svobodovou. Od té doby skupina prodělala nezbytné personální a především hudební změny. „Zvuk kapely je netradiční jako kapela sama. Nástroje, které využívá, mimo těch standardních, jsou například balafon, xylofon, industriální kovy, harmonika, varhany či skleničky s vodou. K tomu ještě velké nasazení hráčů na pódiu a z koncertu se pro diváka stává nezapomenutelný zážitek,“ slibují voficiální pozvánce organizátoři.

Vroce 2004 kapela vydala u Indies Records své první album snázvem Jablko jejího peří a dokonale sním prorazila. Vkategorii Alternativa si jím dokonce vysloužila cenu Akademie populární hudby Anděl 2004. Svým nekonvenčním akustickým bigbítem se přiřadila ke špičce moravské hudební scény. Zatím poslední album zroku 2006 se jmenuje Kocourek a horečka. To je plné aforismů, ale i příběhů. „Jsem zamilovanej do spousty živých i mrtvých básníků a spisovatelů. To, že člověk píše svoje pocity na papír, je hra, úleva a droga. Čím víc potom čte jiné, tím víc vnímá souvislosti, vlastní malost.. to ale není důležité, jsem rád, že mne něco jednoduše nutí, abych psal. Mám tužku s papírem na nočním stolku i v tramvajích. Text vychází vždy z emoce, která je osobní, jde jen o míru zašifrovanosti v konečném výsledku,“ prohlásil už dříve ktextům kapely její vůdčí postava - originální skladatel, textař a zpěvák Martin E. Kyšperský. Jeho tvorbu budeme moci posoudit tento pátek 15. února od 20 hodin vklubu Galerka na novojičínské Staré poště. (mer)