Tři příběhy - Poznání šokem, Stopy holubic, Já jsem Herbert - které si budeme moci v novojičínském Beskydském divadle tuto středu vychutnat, jsou velice směšné, ale velice lidské. V jistých obměnách mohou potkat každého z nás. První z nich - to je zdrcující touha uplatnit se, zviditelnit se, dosáhnout úspěchu stůj co stůj; druhá je o tom, jak veškeré vžité představy o “posvátném svazku manželském” mizí, jakmile více než zralému muži přeběhne přes cestu půvabné mládí; a konečně třetí - dialog starých manželů, jimž se vzpomínky na minulý život a lidé, s nimiž měli co dělat, pletou až k absurditě.

Všechny postavy pojednal autor s bujarým humorem, ale současně s láskou; smějeme se jim, ale nevysmíváme, protože nás současně dojímají a cítíme k nim sympatii - mnozí možná i empatii. Když roku 1967 došlo na Broadwayi k premiéře této veselohry, patřil už její autor Robert Anderson hezkou řádku let k nejpřednějším a nejpopulárnějším americkým dramatikům. Měl za sebou několik úspěšných her Čaj a sympatie, Tichá noc, osamělá noc, Nikdy jsem svému otci nezazpíval atd. Kromě toho psal pro rozhlas, pro televizi a několik filmových scénářů, jeden z nich - Příběh jeptišky s Audrey Hepburnovou v titulní roli - byl odměněn Oscarem.

Dva roky po premiéře v New Yorku uvedla Andersonovu hru tehdejší Městská divadla pražská v Divadle ABC, kde patřila rovněž k nejúspěšnějším inscenacím. V té době už dosáhlo broadwayské provedení přes tisíc repríz a hra se hrála téměř ve všech evropských a několika jihoamerických státech. Sám Anderson se svou náklonností k divadlu netají: „Domnívám se, že lidé mají ze hry s živými herci daleko víc, než v kině nebo v televizi. V divadle mají diváci mnohem hlubší pocit sounáležitosti. V živém divadle z nás první salva smíchu udělá jednu rodinu a tento pocit pospolitosti v nás trvá, ještě když z divadla vycházíme.“

V hlavní roli hry Víš přece, že neslyším, když teče voda, vystoupí ve středu 14. října od 19 hodin Květa Fialová, Petr Nárožný, Libuše Švormová, Václav Vydra a další. (mer)