Touha po dobrodružství je v každém z nás, bez ohledu na věk. Bručoun Silvestr a rezignovaný Luigi už toho mají spoustu za sebou, přesto se chystají jako za klukovských let na dlouhou cestu, daleko od domova. Svět je ale proti. Na scénu totiž vstoupí bývalá učitelka, slečna Ambra. Je stejně sama, jako oni.

Tak začíná hra, která je z tvorby dramatika Alda Nicolaje snad nejtypičtější pro jeho umění dialogu a zaznamenala největší úspěch a širokou odezvu. Je v ní znepokojivé světlo velké mravní myšlenky. Aby se stárnoucí člověk dokázal udržet člověkem, je to těžká a vysilující vojna. V ní prakticky ztrácí zdraví, paměť a autoritu. Bojuje, aby si udržel místo na výsluní svých nejbližších, a když ne lásku, tak aspoň trochu pozornosti, porozumění a ohledů. „Přitom osamělost starých, jejich úzkosti a někdy i chudoba se týkají především generace nastupující, neboť takové stáří, jaké vytvářejí děti pro své rodiče dnes, čeká zítra i je,“ poznamenává na svých stránkách pořádající agentura Harlekýn.

Celý příběh si můžeme pamatovat i ztelevizní obrazovky, na které zářili MartinRůžek, LadislavPešek a JiřinaŠtěpničková. Vrežii Pavla Háši tentokrát rozehrávají herecký koncert skvělí Petr Nárožný, Ladislav Trojan a Květa Fialová.

Italský dramatik Aldo Nicolaj je autor komedií a sociálních dramat, v závěru života napsal i několik komorních her. U nás jsou známé jeho nejúspěšnější komedie Tři na lavičce, dále Šestkrát do černého a také Nebyla to pátá, byla to devátá, kterou autor napsal v roce 1974. U nás je mohli diváci shlédnout již několikrát.

Hru Tři na lavičce vpodání hereckých legend Květy Fialové, Petra Nárožného a Ladislava Trojana si budeme moci užít tuto neděli 17. února od 18 hodin vsále oderského Dělnického domu. (mer)