Kariéra písničkářky Blanky Šrůmové, která přijede tento čtvrtek zpívat do Příbora, začala už v jejích šestnácti letech, kdy vystupovala po pražských barech. V roce 1985 pak nahradila Ivetu Bartošovou v kapele Balet Petra Hejduka. Důležitý zlom pro ni přišel se sametovou revolucí. Začala spolupracovat se skupinou Tichá dohoda. Velký ohlas jí přinesla hlavně deska Underpop, známé jsou také písně Marioneta nebo Kotva a kříž.
Dnes má Šrůmová na kontě dnes celkem třináct desek, okolo deseti videoklipů, CD Fucktography, z toho dvě sólové vlastní skladby: 2000 - Neviditelná, 2005 – Underground.

Hodně o sobě dala svérázná písničkářka vědět také na mezinárodní scéně. V roce 1990 získala stříbro na mezinárodním festivalu v Bregenzu v Rakousku s písní Cizí pohled, po němž ihned následovala nabídka z MTV. V Praze také koncertovala společně s INXS, Sheryl Crow a dalšími. Nová hudební podoba Šrůmové se zrodila v listopadu 2005, kdy vyšla deska Underground a vzniká také nová stejnojmenná kapela. V současnosti zpěvačka také hodně spolupracuje s bývalými muzikanty kapely Tichá dohoda.

Do Příbora přijede Šrůmová v rámci pořadu Hudební sklepy, kterých se účastní právě i tamní Víno Restaurant Terra Libera. Ty jsou nápadem harmonikáře, písničkáře a herce Václava Koubka, který k jejich účelu sám řekl: „Chceme, aby se u nás doma zase zpívalo, pábilo a mudrovalo, a jsme tedy jen ti staří provokatéři, k nimž se snad přiřadí dnes ještě neznámí, a budou pokračovat v naší tradici.“ V současnosti Hudební sklepy začínají už šestý ročník. Na Novojičínsko se v jejich rámci už dříve podívali takoví muzikanti, jako Pepa Streichl, Luboš Pospíšil, Jakub Noha Band, Jiří Dědeček, Václav Koubek, Jan Burian, Pavel Fajt a mnozí další.

Koncert písničkářky Blanky Šrůmové se koná v příborském Víno Restaurantu Terra Libera ve čtvrtek 13. listopadu v 18.30. (mer)