Není world music jako world music. Ta v podání kapely Hypnotix dokazuje, že fúze transformovaných hypnotických rytmů a paternů s kořeny na černočerném kontinentu s jazzovou a rockovou improvizací evropské provenience má smysl. Co smysl, má drajv jako máloco jiného. V Novém Jičíně se o tom přesvědčíme na vlastní uši.

Historie kapely Hypnotix začíná v pražské čtvrti Nusle v České republice. Dva zakládající členové, manželé Michal a Milada Ditrichovi, kteří dosud hráli v různých pražských kapelách, se při poslechu svých oblíbených vinylových desek domluvili na založení společného projektu. Zásadní inspirační vliv na jeho vznik měli jazzový saxofonista Jan Garbarek, bubeník Stewart Copelant, Nigerijský orchestr King Sunny Adeho a skupina Shakti Johna McLaughlina. Psal se rok 1988.

Základní ideou nově vzniklého projektu byla od jeho počátku fuze transformovaných hypnotických rytmů a paternů s jazzovou a rockovou improvizací hudebníků.Tato v té době jamsessionová parta zněla o to zajímavěji, že frotmanem souboru byl vždy umělec pocházející ze země mimo vliv angloamerické kultury. Vystřídalo se jich hned několik a společně udělali z Hypnotix legendu českého trance-dubu.

V roce 2005 přicházejí Hypnotix s kompletně novým projektem Where the Spirit Lives. Hlavním protagonistou a frontmanem se stává zpěvák a specialista na africké rytmy Ego. L. Din. „Není u nás ale žádným nováčkem, na české klubové scéně se objevil nejprve jako trumpetista, perkusista a zpěvák ve skupinách Dunumba, Hermakouti a Načeva,“ připomíná pro Region hudební publicista Richard Boryna.

Fascinuje ale i další hudební experty. „Zpěv Ego. L. Dina působí mezi českými zpěváky jako zjevení," napsali o něm například na serveru Roxy.cz. Skupina se díky němu každopádně vrací ke svým kořenům z počátku 90. let, kdy transformace afrických rytmů do moderní taneční hudby byla jedním z hlavních zdrojů inspirace.

Na novojičínském Masarykově náměstí vystoupí Hypnotix tento pátek 18. července od 20 hodin.