Skandinávský dramatik Henrik Ibsen patří mezi největší veličiny světového divadla. S jeho díly se setkávají diváci na nejvýznačnějších scénách světových divadel. S jednou z jeho nejznámějších her Peerem Gyntem přijede tuto středu do Nového Jičína pražské divadlo Rokoko. Novojičínským povypráví Ibsenův příběh velkého drama životního hledání a bloudění. V drsné norské přírodě plné fjordů, v krajině, kde pocestné přepadávají škodolibí trollové, ožívají prastaré ságy a rozehrává se příběh plný magie a tajemna.

Osu příběhu tvoří velká pouť egoistického mluvky a podvodníka, který při hledání lásky obkrouží svět, aby ji nakonec našel doma. Hra vychází ze severských ság a pověstí a stala se předzvěstí magického realismu dávno před tím, než se tento směr stal módní vlnou. „Atraktivní děj, v němž se mísí skutečné a magické, směřuje k jedné ze zásadních otázek lidské existence - kde přesně leží ona mravní hranice, kterou člověk nesmí překročit?“ doplňují pražští umělci v oficiální pozvánce na představení.

Henrik Johan Ibsen byl norský dramatik, básník a malíř. Byl synem bohatého obchodníka, který však záhy po synově narození zbankrotoval a ztratil všechen majetek. Ibsen odešel brzy z domova a do třiadvaceti let pracoval jako lékárnický učeň a pomocník v Grimstadu, kde vzniklo i jeho první drama - Catilina. Bývá považován za zakladatele realistického dramatu. Ve svých hrách se opíral o současnost a často kritizoval měšťáckou společnost.

V režii Petra Svojtky se v jeho hře v Novém Jičíně představí především Michal Dlouhý v roli Peera Gynta, dále Kateřina Lojdová jako Solvejga a Naďa Vicentová jako Aase. V Beskydském divadle vystoupí tito herci divadla Rokoko v dramatu Peer Gynt ve středu 12. března už od 19 hodin. (mer)