Jičínfest je na Novojičínsku mezi mladými muzikanty pojem. Rok co rok dává místním kapelám vždy na konci července možnost představit se regionálnímu publiku na velkém pódiu s profesionálním nazvučením. Právě to je smyslem celé akce. I tento pátek si tak budou moci zahrát na plně technicky vybaveném podiu a před maximálním počtem diváků. Z těchto důvodů je festival realizován pro návštěvníky zdarma. Na Skalky se pravidelně vydává patnáct set až dva tisíce návštěvníků a vystoupit před takovým počtem lidí, to už je zkušenost k nezaplacení. "Pro většinu kapel v minulých ročnících to byla zřetelná změna a můžu říct, že to mnohé z nich nakoplo k lepším výkonům i při dalších vystoupeních," poznamenal k akci zástupce organizátora Jiří Macíček z Městského kulturního střediska v Novém Jičíně. Skupiny pak vystupují za nutné cestovní náklady.

I tentokrát se akce na podporu místních muzikantů opět tak trochu rockovějšího ražení koná v amfiteátru na novojičínských Skalkách. Festival se uskuteční v rámci jediného večera, prostor tak bude znova jen pro sedm kapel plus jeden host. Zájem mělo jako tradičně víc skupin, o účastnících tak musel rozhodnout los na květnové schůzce zástupců muzikantů. Výběr se řídí dvěma pravidly – přednost dostávají ty skupiny, které na Jičínfestu ještě nehrály, a určitou roli zde hraje i žánrová pestrost, vzhledem k rockovějším tendencím místní hudební scény pak samozřejmě spíše v rámci možností.
A kdo tedy nakonec na Skalkách zahraje? Mezi šťastnými se z těch zkušenějších umístili například vyhraní muzikanti z Regibry, Once’s nebo El J.O.C. Všechny ty už novojičínské publikum má tu čest z posledních ročníků znát, první dva jmenovaní už dokonce Jičínfest v době, kdy se soutěžilo o nejlepší kapelu, vyhrály.

Mezi dalšími se přestaví například novojičínští Be Fading Fast, Insomnia, Naire Indo nebo kopřivničtí bigbítoví Unstable. Také letos přijal pozvání na Jičínfest známý host. Tentokrát jím bude nu-metalová kapela z pražských Vršovic Post-it.

Festival novojičínských kapel Jičínfest 2008 se koná v amfiteátru na Skalkách v pátek 25. července od 18 hodin. Vstup je jako vždy zdarma.

(mer)