Kniha z vydavatelství Městské knihy v Žehušicích je již šestapadesátým titulem ediční řady Historie a současnost podnikání v České republice. „V moravskoslezském regionu již byla zmapována většina bývalých okresů, a právě proto se začínají chystat druhé díly jednotlivých zpracovaných regionů,“ uvedl při křtu majitel vydavatelství Josef Ruml.

Svazek v úvodu seznamuje čtenáře s historií regionu i vymezením jeho hranic již od paleolitu, na niž navazuje historie výroby, řemesel a cechů na Novojičínsku od 15. století po padesátá léta 20. století. Autory této části knihy jsou Karel Chobot, ředitel Státního archivu v Novém Jičíně, a Tomáš Baletka, ředitel Státního archivu ve Vsetíně.

Druhá část mapuje současnost podnikání na Novojičínsku. „Prezentuje se v ní více než stovka subjektů, takže je průřezem větší částí firem podnikajících v regionu. Díky tomu poskytuje pravdivý obraz podnikatelské současnosti v této oblasti,“ upřesnil Josef Ruml. Nechybějí však ani prezentace měst či institucí. „Vznik knihy podpořila města novojičínského regionu. Zástupci měst ocenili, že publikace bude vhodným dárkem pro návštěvy i při cestách do zahraničí,“ doplnil.

O podnikání hovořil i kmotr knihy Leopold Sulovský. „Knížce přeji úspěch. Sám podnikám a také vydávám knihy a kalendáře, takže vím, jak je podnikání v tomto oboru těžké,“ řekl při křtu. Přítomným pak prozradil, že je v současné době v plném tréninku před expedicí, která se na jaře příštího roku pokusí pokořit šestou nejvyšší horu světa, 8201 metrů vysokou Cho Oyu.

Součástí křtu bylo i představení netradičních nástěnných kalendářů z produkce vydavatelství. Jedním z letošních „fotomodelů“ byly i Moravskoslezské Beskydy. Již nyní připravují kalendáře pro rok 2010 se dvěma novinkami – netradičními stolními kalendáři a ve spolupráci s režisérem Zdeňkem Troškou nástěnný kalendář na téma Jak jsme vařili při natáčení.

Ze křtu vznikla reportáž, kterou bude vysílat Local TV Plus Klimkovice. Diváci ji mohou zhlédnout až do neděle 14. prosince.

Jana Glumbíková