Kopřivnice – Vila Lašského muzea v Kopřivnici poskytuje přístřeší různým sbírkám už od dob Emila Hanzelky, který s tradicí muzejnictví v tomto objektu začal. Správci muzea v ní pokračují a jeden by nebyl daleko od pravdy, kdyby řekl, že s úspěchem. Nejnovější expozice, Komunikujeme, nabízí nevšední pohled do zákulisí vynálezů, které lidstvo provázejí už po staletí, ať už tady mluvíme o potrubní poště, elektromagnetickém vlnění či telekomunikaci.
Ihned u vstupu do prvního patra čeká návštěvníky první vynález – telefon. K tomuto pokusu je záhodno, jít na něj ve dvou. Jeden z dvojice zatočí kličkou na boku přístroje, ta vydá chrčivý a cinkavý zvuk a člověk na druhé straně chodby, v jiné místnosti, jej může slyšet, ovšem jen za předpokladu, že zmáčkne podélné tlačítko na sluchátku. Nutno dodat, že ti, kteří si dostatečně nepřečetli „chytrou tabulku“ nad vynálezem, jen marně čekali na odpověď z druhé místnosti.
V této místnosti pak byly vystaveny všechny ostatní vynálezy, na které si mohli zájemci šáhnout, či si vyzkoušet jejich smysl. Opět, u každého vysely informační tabule s nápovědou, jak vynález použít či jaké zajímavosti skýtá. „U exponátů jsou vysvětleny jednotlivé úkazy, a jak se jich využívá v běžném životě. Návštěvníci si mohou vyzkoušet všechno. Může tam přijít celá rodina a ten návštěvník se opravdu zastaví a zapojí se do té hry,“ komentoval novou výstavu Jan Ražnok z Lašského muzea. Exponáty jsou zapůjčeny z muzea, které funguje v Brně při Masarykově univerzitě. Vynálezy zhotovilo Mendelovo muzeum ve spolupráci se studenty, kteří se zajímají o fyziku.
Tím nejlepším na výstavě je to, že není věkově omezena. Co je ještě zajímavější, že velký úspěch měl jeden z nejjednodušších vynálezů v expozici – domino. Skládání dřevěných destiček do řad a jejich následný pád zaujal nejen zmiňované děti, ale jejich opětovného stavění se zapojili i dospělí.
Výstava těchto vynálezů potrvá do 25. dubna.