Do Nového Jičína přijala pozvání další dvě zkušená a zvučná jména moravské klasické hudby. Jan Škrdlík pochází z hudební rodiny. Studoval u předních českých violoncellistů jako Jan Hališka, Bedřich Havlík nebo Daniel Veis, a dále pak u Luise Clareta v Barceloně. Obdržel prémii Českého hudebního fondu za propagaci českých děl v zahraničí a jiná ocenění.

S Janem Škrdlíkem se měli možnost seznámit posluchači na mnoha stech koncertech na třech kontinentech ať už jako s komorním hráčem nebo sólistou. Logickým doplňkem této činnosti je i spolupráce s televizí a rozhlasem včetně nahrávek pro violoncello a symfonický orchestr. V oblasti sólové hry také nahrál pro přední vydavatelství řadu CD se skladbami prakticky všech stylových období. Jeho CD Bachových suit bylo vybráno v roce 2003 japonskou firmou Geocities mezi deseti tituly reprezentujícími českou interpretační tvorbu.

Od roku 1997 vyučuje Škrdlík na brněnské konzervatoři. Svoji zahraniční pedagogickou činnost zahájil vedením vlastních interpretačních kurzů ve Španělsku v roce 2003.

Česká i zahraniční kritika hodnotí zřetelné a jisté vedení smyčce, zvukovou malebnost a tónovou plasticitou, která společně s ušlechtilým tónem vede k neopakovatelné atmosféře Škrdlíkových vystoupení a nahrávek.

Renáta Ardaševová vystudovala ostravskou Janáčkovu konzervatoř pod vedením prof. Toaderové a brněnskou JAMU u prof. Janíčkové. Na jejím profesionálním růstu se výrazně podílely konzultace se zahraničními lektory. Získala řadu cen v českých i mezinárodních soutěžích. Její hru charakterizuje velký technický nadhled a syntéza muzikantského zápalu a barevné citlivosti. Objevuje se nejen na domácích pódiích, ale i v zahraničí. Spolu se Škrdlíkem se chystají vNovém Jičíně zahrát známá díla. „Na programu mají tvorbu Leoše Janáčka, Sergeje Prokofjeva či Bohuslav Martinů,“ slibují organizátoři.

Klavíristka Renáta Ardaševová a violoncellista Jan Škrdlík vystoupí vnovojičínském Beskydském divadle ve čtvrtek 14. února v19 hodin. (mer)