Ifigenie na Tauridě je název opery Christopha Willibalda Glucka z roku 1779. Autorem libreta je Nicolas-François Guillard. Opera má čtyři dějství. Její děj je odvozen z antické pověsti, odehrává se po skončení trojské války. „Příběh z řecké mytologie v psychologicky věrohodném, přímočarém zpracování německého skladatele osmnáctého století. Kromě mezzosopranistky Susan Grahamové bude hlavním tahákem kopřivnické sobotní projekce z metropolitní opery v New Yorku slavný Plácido Domingo v roli Oresta,“ popisují organizátoři. Děj opery je klasický. Ifigenie, velekněžka bohyně Artemis v jejím chrámu na skythském pobřeží, dostává rozkaz od Thoa, podle kterého musí být obětován každý cizinec vyvržený na břeh - Thoas se totiž z věštby dozvěděl, že takový cizinec bude příčinou jeho smrti. Prvními, koho má toto nařízení postihnout, jsou dva řečtí ztroskotanci - Orestes a jeho přítel Pylades. Uvnitř chrámu čekají oba Řekové na vykonání ortelu. Ifigenie a Orestes v sobě navzájem po dlouhých letech odloučení nepoznají sourozence. Orestes nicméně vypoví Ifigenii vše o osudech jejich rodičů a Ifigenie se rozhodne, že po jednom z Řeků pošle do Mykén zprávu o svém osudu. Volba padá na Pylada, neboť Orestes si přeje být obětován.

Ve chvíli, kdy Ifigenie zvedá obětní nůž, vykřikne Orestes, že stejně kdysi zemřela i jeho sestra Ifigenie - tím se sourozenci poznají a oběť je přerušena. Thoas se však dozví, že jeden z Řeků uprchl a druhý rovněž ještě není mrtvý - rozhodne se proto zabít Oresta i Ifigenii.

Opery se vysílají ve vysokém obrazovém rozlišení HD, vybavené prostorovým zvukem Dolby Digital 5.1. Nabízejí tedy nezvyklé detailní pohledy, ale i návštěvy divadelního zákulisí a rozhovory s protagonisty. Celosvětově bude letos produkce přenášet do 1 500 kin ve 46 zemích.

V kopřivnickém kině Puls uvidíme přenos Ifigenie na Tauridě v sobotu 26. února od 18.45 hodin. (mer)